Արցախում բջջային կապի և համացանցի հասանելիությունը խլացվում է ադրբեջանցիների կողմից. Գեղամ Ստեփանյան
Արցախում բջջային կապի և համացանցի հասանելիությունը խլացվում է
ադրբեջանցիների կողմից. Գեղամ Ստեփանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն ահազանգում է, որ Արցախի տարածքում բջջային կապի և համացանցի հասանելիությունը միտումնավոր խլացվում է ադրբեջանցիների կողմից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հեռահաղորդակցության միջոցների, մասնավորապես՝ բջջային կապի ու համացանցի խլացման վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ահազանգել էր դեռևս սույն տարվա օգոստոսին։ Նույն հարցով ԱՀ իրավասու մարմինների և ոլորտում ծառայություններ մատուցող ընկերությունների հետ քննարկումների արդյունքում հարցը ներկայացվել է նաև Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ղեկավարությանը, և վերջիններիս միջամտությամբ խլացումների խնդիրը, կարծես թե, կարգավորվել էր։ 2021 թվականի նոյեմբերի 9-ից սկսած Արցախի Հանրապետության օկուպացված Շուշի քաղաք Ադրբեջանի նախագահի այցից հետո խնդիրը նորից առաջացել է, և արդեն շուրջ մեկ ամիս է հաղորդակցության միջոցներն Արցախում գործում են լուրջ խափանումներով։ Խնդիրն առավել սուր է արտահայտված այն համայնքներում, որոնք 2020 թվականի ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի և Արցախի տարածքի օկուպացիայի հետևանքով հայտնվել են շփման գծի հարևանությամբ։ Որոշ համայնքների պարագայում կապն ընդհանրապես բացակայում է։ Կասկած չկա, որ բջջային կապի և համացանցի հասանելիությունն Արցախի տարածքում միտումնավոր խլացվում է ադրբեջանցիների կողմից հեռահաղորդակցության ոլորտում ծառայություններ մատուցող ընկերությունների կողմից օգտագործվող հաճախականությունների և տեխնիկական միջոցների վրա ներազդելու եղանակով»,-ասված է հաղորդագրությունում։
Արցախի ՄԻՊ-ն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն օգտագործում է ցանկացած մեթոդ Արցախի բնակչության իրավունքները ոտնահարելու և անհարմարություններ պատճառելու նպատակով: Կոնկրետ այս պարագայում ադրբեջանական կողմի գործողությունները խոչընդոտներ են ստեղծում Արցախի ժողովրդի՝ հեռախոսային կապից և հաղորդակցության այլ ձևերից օգտվելու ազատության և տեղեկացված լինելու իրավունքի համար։
«Պատկան մարմինների և ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուշադրությունը կրկին հրավիրում եմ այս խնդրին, որը կարևոր է ոչ միայն մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից, այլ հստակ կրում է հումանիտար բնույթ»,-գրել է Արցախի ՄԻՊ-ը:

Азербайджанцы глушат мобильную связь и интернет в Арцахе: Гегам Степанян
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян сообщает, что доступность мобильной связи и интернет на территории Арцаха умышленно заглушается азербайджанцами.
«Арменпресс» передает сообщение Омбудсмена Республики Арцах Гегама Степаняна.
«По поводу глушения Азербайджаном средств телекоммуникаций на всей территории Республики Арцах, в частности, мобильной связи и интернета, Офис Защитника прав человека сообщал еще в августе этого года. В результате обсуждений с компетентными органами Республики Арцах по тому же вопросу,  он был представлен и руководству российских миротворческих войск в Арцахе. Проблема вновь возникла с 9 ноября 2021 года, после визита президента Азербайджана в оккупированный город Шуши в Республике Арцах. Проблема особенно остро стоит в общинах, оказавшихся в непосредственной близости от линии соприкосновения после азербайджано-турецкой агрессии 2020 года и оккупации территории Арцаха. В некоторых общинах вообще нет связи. Нет сомнений, что доступ к мобильной связи и Интернету на территории Арцаха умышленно заглушается азербайджанцами, влияя на частоты и технические средства, используемые компаниями, предоставляющими услуги в области телекоммуникаций», - говорится в сообщении.
Защитник прав человека в Арцахе подчеркивает, что Азербайджан использует любые методы, чтобы нарушить права народа Арцаха и причинять неудобства. В данном конкретном случае действия азербайджанской стороны создают препятствия для реализации права народа Арцаха на свободу доступа к средствам связи.
«Я еще раз обращаю внимание соответствующих органов, российских миротворческих сил на этот вопрос, который важен не только с точки зрения защиты прав человека, но и носит определенно гуманитарный характер», - написал Омбудсмен Арцаха.