Հայոց ցեղասպանության թանգարանի գրադարանը համալրվել է հայտնի ցեղասպանագետ Իսրայել Չարնիի անձնական գրքերով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գրադարանը համալրվել է հրեա ցեղասպանագետ, «Encyclopedia of Genocide» երկհատոր հանրագիտարանի խմբագիր Իսրայել Չարնիի անձնական գրադարանի ավելի քան 50 միավոր գրքով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը: Գրքերը Ֆրանսիայից Հայաստան է բերել բժիշկ Վիգէն Կարապետեանը, որոնք նրան էր փոխանցել Իսրայելում ՀՀ պատվո հյուպատոս Ցոլակ Մոմջյանը:
2011 թվականին Իսրայել Չարնին արժանացել էր Հայաստանի Հանրապետության նախագահի մրցանակի՝ «Ի ճանաչումն տասնամյակների ակադեմիական աշխատանքի և ի նպաստ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և ցեղասպանությունների ժխտման հետ կապված հետազոտական գործունեության»: Դեռևս 2013 թվականին Իսրայել Չարնին իր անձնական գրադարանից շուրջ 700 միավոր ցեղասպանագիտական գրականություն էր նվիրաբերել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գրադարանին, իսկ 2015 թ. Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում բացվել էր Իսրայել Չարնիի անվան աշխատասենյակ, որտեղ և տեղ են գտել նրա անձնական գրադարանի գրքերը:
Նվիրաբերված հարուստ գրականությունը հնարավորություն կընձեռի լուրջ գիտական հետազոտություններ իրականացնել հրեական Ողջակիզման, Հայոց ցեղասպանության, ինչպես նաև ցեղասպանությունների համեմատական ուսումնասիրության ոլորտներում:

Библиотека Музея-института Геноцида армян пополнилась личными книгами известного геноцидоведа Израэля Чарни
Библиотека Музея-института Геноцида армян пополнилась личными книгами известного
геноцидоведа Израэля Чарни
Библиотека Музея-института Геноцида армян пополнилась более чем 50 книгами из личной библиотеки Израэля Чарни, исследователя Геноцида евреев и редактора двухтомной Энциклопедии геноцидов.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Музее-институте Геноцида армян. Книги были привезены в Армению из Франции доктором Вигеном Карапетяном, которому их передал почетный консул Республики Армения в Израиле Цолак Момджян.
В 2011 году Израэль Чарни был удостоен премии президента Республики Армения «Признания десятилетий академической работы, за исследования в области Геноцида армян и отрицания геноцида». В 2013 году Израэль Чарни передал в дар библиотеке Музея-института Геноцида армян около 700 единиц литературы о геноциде из своей личной библиотеки. В Музее-институте Геноцида армян открыт кабинет имени Израэля Чарни, где хранятся книги из его личной библиотеки.
Подаренные книги предоставят возможность для серьезных научных исследований в области  Холокоста, Геноцида армян, а также сравнительных исследований геноцидов.