Կորոնավիրուսի պատճառով մահերի թիվն աշխարհում մեկ շաբաթում 10 տոկոսով կրճատվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ շաբաթ աշխարհում գրեթե 3,8 միլիոն մարդ Է վարակվել կորոնավիրուսով, ավելի քան 47 հազարը՝ մահացել: Ինչպես դեկտեմբերի 1-ին հաղորդել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ), ախտահարման նոր դեպքերի թիվը նախորդ յոթ օրվա համեմատությամբ մնացել Է նախկին մակարդակում, իսկ մահացու վախճանների թիվը 10 տոկոսով նվազել Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Եվրոպային Է բաժին ընկնում շաբաթվա ընթացքում արձանագրված վարակման դեպքերի 70 տոկոսը եւ մահերի 61 տոկոսը. նշվել Է հիվանդացության 7 տոկոսով աճ, մինչդեռ մահացությունը նվազել Է 2 տոկոսվ: Հիվանդացության զգալի աճ Է արձանագրվել Աֆրիկայում (93 տոկոսով) եւ Արեւմտա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում (24 տոկոսով): Միեւնույն ժամանակ անցյալ շաբաթ վարակման Էապես քիչ դեպքեր են եղել Ամերիկայում (24 տոկոսով) եւ Հարավ - արեւելյան Ասիայում (11 տոկոսով): Մահացությունն աճել Է Հարավ - արեւելյան Ասիայում (26 տոկոսով) եւ Աֆրիկայում (7 տոկոսով), բայց կրճատվել Է Ամերիկայում (36 տոկոսով) եւ Արեւելյան Միջերկրականի տարածաշրջանում (8 տոկոսով):
Տեղեկագրում բերված տվյալների համաձայն՝ նոյեմբերի 22-ից մինչեւ 28-ն աշխարհում հայտնաբերվել են 3 799 878 վարակված եւ մահվան 47 524 դեպք: Շաբաթվա ընթացքում ախտահարվածների ամենամեծ թվի մասին Է հայտնել ԱՄՆ-ը (464 800): Այնուհետեւ գալիս են Գերմանիան (406 754), Մեծ Բրիտանիան (304 374), Ռուսաստանը (239 215) եւ Ֆրանսիան (190 402):
Աշխարհում գերակշռել շարունակող «դելտա» շտամը վերջին 60 օրում հայտնաբերվել Է անալիզների 99,8 տոկսի դեպքում, նշում Է ԱՀԿ-ն: Ինչ վերաբերում Է օմիկրոն շտամին, ապա, տեղեկագրի համաձայն՝ դրա մասին «հաղորդումներ են ստացվել սահմանափակ թվով երկրներից»: Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում, որտեղ գտնվում Է այդ տարբերակի տարածման Էպիկենտրոնը, «վերջերս վարակման դեպքերի կտրուկ աճ Է արձանագրվել մի ամբողջ շարք նահանգներում»: Նոյեմբերի 30-ի տվյալներով՝ աշխարհում համավարակի սկզբից արձանագրվել Է կորոնավիրուսով վարակման 261 435 768 դեպք եւ 5 207 634 մահացու վախճան:
Վերջին օրը վարակվածների թիվն աճել Է 398 754-ով, մահացել Է 5 901 մարդ: Ամենից շատ վարակման հաստատված դեպքեր, որոնց մասին տվյալներն ստացվել են ԱՀԿ-ում, արձանագրվել են ԱՄՆ-ում՝ 47 945 945: Այնուհետեւ գալիս են Հնդկաստանը (34 587 822) եւ Բրազիլիան (22 080 906): Մահացու վախճաններն ամենից շատ ԱՄՆ-ում են՝ 773 083, երկրորդ հորիզոնականն զբաղեցնում Է Բրազիլիան (614 278), երրորդը՝ Հնդկաստանը (468 980), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Число смертей из-за коронавируса в мире снизилось за неделю на 10%
Почти 3,8 млн человек заразились коронавирусной инфекцией в мире за минувшую неделю, свыше 47 тыс. умерли. Как сообщила в среду Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ), число новых случаев инфицирования осталось на прежнем уровне по сравнению с предыдущими семью днями, а число летальных исходов уменьшилось на 10%.
На Европу приходится 70% зафиксированных за неделю случаев заражения и 61% смертей: отмечен прирост заболеваемости на 7%, тогда как смертность снизилась на 2%. Значительный рост заболеваемости зарегистрирован в Африке (на 93%) и Западно-Тихоокеанском регионе (на 24%). В то же время существенно меньше случаев заражения было на минувшей неделе в Америке (на 24%) и Юго-Восточной Азии (на 11%). Смертность выросла в Юго-Восточной Азии (на 26%) и Африке (на 7%), но сократилась в Америке (на 36%) и Восточном Средиземноморье (на 8%), сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Согласно приведенным в бюллетене данным, с 22 по 28 ноября в мире было выявлено 3 799 878 заразившихся и 47 524 случая смерти. О самом большом числе инфицированных за неделю сообщили США (464 800). Далее следуют Германия (406 754), Великобритания (304 374), Россия (239 215) и Франция (190 402).
Продолжающий доминировать в мире штамм "дельта" за последние 60 дней был выявлен в 99,8% анализов, отмечает ВОЗ. Что касается омикрон-штамма, то, согласно бюллетеню, о нем "поступили сообщения из ограниченного числа стран". ЮАР, где находится эпицентр распространения этого варианта, "недавно испытала резкий рост числа случаев заражения в целом ряде провинций".
По данным на 30 ноября, в мире с начала пандемии были зарегистрированы 261 435 768 случаев заражения коронавирусом и 5 207 634 летальных исхода. Число заразившихся увеличилось за последние сутки на 398 754, умер 5 901 человек. Больше всего подтвержденных случаев заражения, данные о которых поступили в ВОЗ, зафиксировано в США - 47 945 945. Далее следуют Индия (34 587 822) и Бразилия (22 080 906). Летальных исходов больше всего в США - 773 083, вторую строчку занимает Бразилия (614 278), третью - Индия (468 980).