Վիեննայում համաձայնության են եկել երկու աշխատանքային խմբերի վերագործարկման շուրջը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական միջուկային ծրագրի շուրջը գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի (ԳՀՀՊ) մասնակից երկրների համատեղ հանձնաժողովի մասնակիցները Վիեննայում հավաստել են միջուկային գործարքի լիարժեք իրականացմանը վերադառնալու հանձնառությունը եւ ընդգծել են հնարավորինս կարճատեւ ժամկետներում արդյունքի հասնելու ձգտումը:
Այդ մասին ասված Է ՌԴ-ի արտաքին գործերի նախարարության (ԱԳՆ)՝ նոյեմբերի 30-ին տարածված հաղորդագրության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Բոլոր մասնակիցները հավաստել են շուտափույթ միջուկային գործարքի լիարժեք իրականցմանը վերադառնալու՝ հետագա ջանքերի հանձնառությունը, ինչպես նաեւ այն հարցերի կարգավորման ինտենսիվ փոխգործակցության շարունակման նպատակաուղղվածությունը, որոնք չլուծված են մնացել բանակցությունների նախորդ՝ վեցերորդ փուլի ավարտման պահից:
Ընդգծված Է հնարավորինս կարճատեւի ժամկետներում արդյունքի հասնելու ձգտումը»,- նշել են Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչությունում: ԱԳՆ-ում նաեւ հայտնել են, որ նիստում համաձայնություն Է ձեռք բերվել պատժամիջոցների եւ միջուկային հարցերի վերաբերյալ երկու արտակարգ աշխատանքային խմբերի վերագործարկման շուրջը:
Իրանական միջուկային ծրագրի շուրջը ԳՀՀՊ-ի վերականգնման հարցի բանակցությունների յոթեորդ փուլն սկսվել Է նոյեմբերի 29-ին Վիեննայում այն բանից հետո, երբ դրանք այս տարվա հունիսին դադարեցվել Էին Իրանում կայացած ընտրությունների պատճառով: 2021 թվականի ապրիլից մինչեւ հունիս անցած վեց փուլերի ընթացքում ԳՀՀՊ-ի մասնակից երկրների եւ ԱՄՆ-ի բանագնացներին հաջողվել Է որոշել, թե Իրանի նկատմամբ ամերիկյան որ պատժամիջոցներն են ենթակա չեղարկման եւ կազմել այն քայլերի ցանկը, որոնք Թեհրանը պետք Է ձեռնարկի՝ նրա միջուկային պարտավորություններին վերադառնալու համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Участники заседания в Вене по ядерной сделке договорились о перезапуске двух рабочих групп
Участники заседания совместной комиссии стран - участниц Совместного всеобъемлющего плана действий по иранской ядерной программе (СВПД) в Вене подтвердили приверженность усилиям по возвращению к полноценной реализации ядерной сделки и подчеркнули стремление в возможно короткие сроки выйти на результат. Как передает Арменпресс, об этом говорится в распространенном во вторник сообщении МИД РФ.
"Всеми участниками подтверждена приверженность дальнейшим усилиям по скорейшему возвращению к полноценной реализации ядерной сделки, а также нацеленность на продолжение интенсивного взаимодействия по урегулированию вопросов, остающихся нерешенными с момента завершения предыдущего, шестого раунда переговоров. Подчеркнуто стремление в возможно короткие сроки выйти на результат", - указали в российском дипведомстве.
В МИД также сообщили, что на заседании была достигнута договоренность о перезапуске двух экспертных рабочих групп по санкциям и ядерным вопросам.
В МИД РФ информировали, что в целом начало переговоров оценивается участниками как положительное, конструктивное и внушающее определенный оптимизм.
Cедьмой раунд переговоров по вопросу восстановления СВПД по иранской ядерной программе начался 29 ноября в Вене после того, как они были приостановлены в июне этого года из-за выборов в Иране. За прошедшие шесть раундов с апреля по июнь 2021 года переговорщикам стран - участниц СВПД и США удалось определить, какие американские санкции в отношении Ирана подлежат отмене, и составить список шагов, которые должен предпринять Тегеран, чтобы вернуться к его ядерным обязательствам.