Հոնկոնգը հրապարակել Է այն երկրների ցուցակը, որտեղից մուտքն արգելված Է օմիկրոն շտամի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում կորոնավիրուսի նոր շտամի կապակցությամբ, որին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունում «օմիկրոն» անվանումն են տվել, Հոնկոնգի իշխանությունները նոյեմբերի 30-ից մուտքի սահմանափակումներ են մտցրել Անգոլայից, Եթովպիայից, Նիգերիայից եւ Զամբիայից ոչ մշտաբնակների համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ամենախիստ կարանտինային պահանջները նաեւ կիրառվելու են այդ շրջաններից մուտք գործող համապատասխան ճանապարհորդների նկատմամբ»,-ասվում Է Հոնկոնգի վարչակազմի կողմից տարածված հայտարարության մեջ: Դեկտեմբերի 2-ից քաղաք մուտքը կարգելվի այն ոչ մշտաբնակների համար, որոնք վերջին երեք շաբաթներում գտնվել են Ավստրիայում, Ավստրալիայում, Բելգիայում, Կանադայում, Չեխիայում, Դանիայում, Գերմանիայում, Իսրայելում եւ Իտալիայում, ասվում Է փաստաթղթում:
Ավելի վաղ քաղաք մուտքի արգելք Էր սահմանվել Հարավային Աֆրիկայից, Բոտսվանայից, Լեսոտոյից, Մալավիից, Մոզամբիկից, Նամիբիայից եւ Զիմբաբվեից ոչ մշտաբնակների համար: Հինգ մարդ, որոնց մոտ օմիկրոնով վարակում Է հաստատվել, հայտնաբերվել Է Ավստրալիայում: Օմիկրոնով նոր ախտահարված բոլոր անձինք պատվաստվել են եւ գտնվում են կարանտինում, հայտնել են առողջապապության ներկայացուցիչները, հավելելով, որ նրանց մոտ անախտանիշ ընթացք Է կամ դրսեւորվում են շատ թեթեւ ախտանշաններ: Ստեղծված իրադրության պայմաններում Կանբերան հետաձգել Է սահմանների բացումը օտարերկրյա ուսանողների եւ որակավորում ստացած միգրանտների համար: «Մենք դա անում ենք զգուշավորությունից ելնելով, բայց մենք այն կարծիքին ենք, որ, թեեւ օմիկրոնը նոր տարատեսակ Է, բայց այն կառավարելի Է»,-հայտարարել Է Ավստրալիայի առողջապահության նախարար Գրեգ Հանթը:

Гонконг обнародовал список стран, из которых запрещен въезд в связи со штаммом "омикрон"
В связи с распространением в мире нового штамма коронавируса, которому Всемирная организация здравоохранения присвоила название "омикрон", власти Гонконга ввели ограничения на въезд для нерезидентов из Анголы, Эфиопии, Нигерии и Замбии с 30 ноября, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Самые строгие карантинные требования также будут применены к соответствующим въезжающим путешественникам из этих районов", - говорится в распространенном администрацией Гонконга заявлении.
Со 2 декабря будет запрещено въезжать в город нерезидентам, которые в последние три недели побывали в Австрии, Австралии, Бельгии, Канаде, Чехии, Дании, Германии, Израиле и Италии, говорится в документе.
Ранее был введен запрет на приезд в город нерезидентам из Южной Африки, Ботсваны, Эсватини, Лесото, Малави, Мозамбика, Намибии и Зимбабве. Пять человек, у которых подтверждено заражение "омикроном", были выявлены в Австралии. Все новые инфицированные "омикроном" вакцинированы и находятся на карантине, сообщили представители здравоохранения, добавив, что у них бессимптомное течение или проявляются очень легкие симптомы.
В сложившейся ситуации Канберра отложила открытие границ для иностранных студентов и квалифицированных мигрантов.
"Мы делаем это из осторожности, но мы считаем, что, хотя ("омикрон" - ИФ) является новым вариантом, он является управляемым", - заявил министр здравоохранения Австралии Грег Хант.