COVID-19-ի օմիկրոն շտամը շարունակում Է տարածվել Եվրոպայում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական մի շարք երկրներում հայտնաբերել են COVID-19 կորոնավիրուսի նոր շտամով վարակման առաջին դեպքերը, որին ավելի վաղ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունում տվել են «օմիկրոն» անվանումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Եվրոպական ԶԼՄ-ների համաձայն, Շոտլանդիայում նոյեմբերի 29-ին հաղորդել են օմիկրոն շտամով վարակման վեց դեպքի մասին: Այդ շտամով ախտահարման դեպքերի ընդհանուր թիվը Մեծ Բրիտանիայի տարածքում հասել Է իննի: Պորտուգալիայի առողջապահության ծառայությունն իր հերթին հայտարարել Է, որ հայտնաբերվել Է նոր շտամով վարակման 13 դեպք:
Շվեյցարիայի իշխանություններն իրենց կողմից հաղորդել են երկրում օմիկրոնի առաջին ենթադրվող դեպքի մասին: Բժշկական ծառայություններն ստուգում են մի մարդու անալիզները, որը վերջերս Է վերադարձել Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից: Ֆրանսիայում ներկայում նույնպես ստուգում են կորոնավիրուսի ութ դեպք, որոնք, ինչպես ենթադրվում Է, կարող են իրենցից ներկայացնել օմիկրոն շտամ: Ավելի վաղ Նիդեռլանդների իշխանությունները հաստատել են, որ 13 մարդ ՀԱՀ-ից վերադառնալուց հետո հանձնել են նոր շտամի դրական թեստ:
Ավստրիայում նախօրյակին գրանցել են օմիկրոնով վարակման առաջին դեպքը. այն հայտնաբերվել Է մի մարդու մոտ, որը նույնպես վերջերս Է վերադարձել ՀԱՀ-ից: Ավելի վաղ օմիկրոնով հիվանդ հայտնաբերելու մասին տվյալներ են ստացվել, մասնավորապես, Իտալիայում, Գերմանիայում եւ Բելգիայում:
Իրենց տարածքում օմիկրոնով ախտահավածների մասին են հաղորդել նաեւ այն երկրները, որոնք եվրոպական տարածաշրջանում չեն գտնվում: Դրանք են՝ Իսրայելը եւ Կանադան: COVID-19-ի շտամը, որն ԱՀԿ-ում ստացել Է «օմիկրոն» անվանումը, նոյեմբերին հայտնաբերվել Է Աֆրիկայի հարավում: Մասնագետները կարծում են, որ այն կարող Է սպառնալիք ներկայացնել, քանի որ անհամեմատ ավելի արագ Է տարածվում, քան մյուս շտամները, որոնք գիտնականները հայտնաբերել են համավարական ժամանակաշրջանում, եւ պարունակում Է մեծ քանակությամբ մուտացիաներ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Штамм COVID-19 "омикрон" продолжает распространяться по Европе
В ряде европейских стран выявили первые случаи заражения новым штаммом коронавируса COVID-19, которому ранее во Всемирной организации здравоохранения присвоили название "омикрон", сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Согласно европейским СМИ, в Шотландии в понедельник сообщили о шести случаях заражения штаммом "омикрон". Общее число случаев заражения этим штаммом на территории Великобритании выросло до девяти.
Службы здравоохранения Португалии в свою очередь объявили об обнаружении 13 случаев заражения новым штаммом. Все выявленные случаи связаны с игроками и персоналом ФК "Белененсеш".
Власти Швейцарии со своей стороны сообщили о первом предполагаемом случае "омикрона" в стране. Медицинские службы проверяют анализы человека, недавно вернувшегося из ЮАР.
Во Франции в настоящее время также проверяют восемь случаев коронавируса, которые, как предполагается, могут представлять собой штамм "омикрон".
Ранее власти Нидерландов подтвердили, что 13 человек по возвращении из ЮАР сдали положительный тест на новый штамм.
В Австрии накануне зафиксировали первый в стране случай заражения "омикроном" - он выявлен у человека, недавно также вернувшегося из ЮАР.
Ранее поступали данные об обнаружении пациентом с "омикроном", в частности, в Италии, ФРГ и Бельгии.
О зараженных "омикроном" на своих территориях сообщили и страны, расположенные не только в европейским регионе, например - Израиль и Канада.
Штамм COVID-19, получивший в ВОЗ обозначение "омикрон", был выявлен в ноябре на юге Африки. Специалисты считают, что он может представлять угрозу, так как распространяется гораздо быстрее, чем другие штаммы, которые выявляли ученые за период пандемии, и содержит большое количество мутаций.