Արցախում գրանցվել է կորոնավիրուսի 78 նոր դեպք
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում նոյեմբերի 27-ին կատարվել է 335 թեստավորում, որի արդյունքում  կորոնավիրուսային հիվանդության 78 նոր դեպք է գրանցվել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի առողջապահության նախարարությունից, կորոնավիրուսային հիվանդությունից այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 113 վարակակիր: Բժիշկները 20 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 52-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձանց: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում։
«2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 22924 քաղաքացու հետազոտություն, որից 3888-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը կրկին հորդորում է հետևել ցուցումներին՝ նոր բռնկումներից խուսափելու և օր առաջ կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարելու»,- հայտնում է աղբյուրը՝ անհրաժեշտ համարելով, որ հանրապետության բնակչությունն օր առաջ պատվաստվի (COVID-19)-ի դեմ պատվաստանյութով։
Գերատեսչությունը տեղեկացնում է, որ կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստումները իրականացվում են ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բաժանմունքում՝ մինչև ժամը 19։00-ը, «Արևիկ» բուժմիավորումում, «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում, Ասկերանի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջանային բուժմիավորումներում: Ըստ աղբյուրի՝ պատվաստումների վերաբերյալ տեղեկությունները տրամադրվում են ժամը 9։00-17։00-ը 047-94-32-27 հեռախոսահամարով։

COVID-19: в Арцахе зарегистрировано 78 новых случаев
27 ноября в Арцахе проведено 335 анализов, по результатам которых зарегистрировано 78 новых случаев заболевания коронавирусом.
Как сообщили Арменпресс  Министерстве здравоохранения  Республики Арцах, в настоящее время стационарное лечение от коронавируса получают 113 инфицированных, а пациенты с легкой формой протекания заболевания получают амбулаторное лечение - на дому. Врачи оценивают состояние 20 пациентов как крайне тяжелое, 52, в том числе молодых - как тяжелое.
«В 2021 году 22924 гражданина были протестированы с целью лабораторного выявления коронавируса, у 3888 из них тесты  показали положительный результат.
Министерство здравоохранения Республики Арцах еще раз призывает следовать инструкциям, чтобы избежать новых вспышек и побороть коронавирусную инфекцию как  можно раньше», - сообщает источник, подчеркивая важность того, что населению республики необходимо незамедлительно пройти вакцинацию от COVID-19.
Как говорится в сообщении ведомства, вакцинация против коронавирусной болезни (COVID-19) проводится в амбулаторно-поликлиническом отделении ЗАО «Республиканский медицинский центр» Минздрава Арцаха – до 19։00 часов, в ГНКО «Центр вирусологии и гигиены»,  в районных медицинских объединениях Аскеранского, Мартунинского и Мартакертского районов.
Согласно источнику, информация о вакцинации предоставляется с  9։00-17։00 часов по тел. 047-94-32-27.