Երկու երկրներն իրենց առավելությունները կարող են վերածել հաջողության. Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ-ում Ռուանդայի նորանշանակ դեսպանը
Երկու երկրներն իրենց առավելությունները կարող են վերածել հաջողության. Արմեն
Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ-ում Ռուանդայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին նոյեմբերի 25-ին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուանդայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆրանկ Մուշիո Կամանզին (նստավայրը՝ Մոսկվա):
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից, նշելով, որ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել և արդյունավետ աշխատանք է մաղթել նորանշանակ դեսպանին:
Դեսպանը վստահեցրել է, որ իր բոլոր ջանքերը կներդնի՝ զարգացնելու երկու երկրների հարաբերությունները: Նա Հայաստանի նախագահին է փոխանցել Ռուանդայի նախագահ Փոլ Կագամեի ջերմ ողջույնն ու բարեմաղթանքը:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը և Ռուանդան ունեն բազմաթիվ ընդհանրություններ, նույնանման պատմություն, երկուսն էլ ծանր փորձությունների միջով են անցել, միաժամանակ, ունեն բազմաթիվ առավելություններ, որոնք կարող են վերածել հաջողության:
Անդրադառնալով համագործակցության հնարավոր ուղղություններին՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ երկու երկրներն ունեն համընկնող հետաքրքրություններ, էլեկտրոնային կառավարման և նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտներում Ռուանդայի ձեռքբերումները տպավորիչ են, և փոխգործակցությունն այդ ոլորտներում խոստումնալից կարող է լինել:
Նշելով, որ Հայաստանի ապագան կապում է հատկապես ժամանակակից տեխնոլոգիաների, գիտության և կրթության զարգացման հետ՝ Հայաստանի նախագահը կարևորել է համատեղ նորարարական և հետազոտական ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև համագործակցությունը բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարությունների ոլորտներում:
Նախագահը նշել է, որ Հայաստանը և Ռուանդան անդամակցում են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը, որն իր հզոր ներուժով, փոխգործակցության կարևոր հարթակ է և համատեղ աշխատելու մեծ հնարավորություններ է ստեղծում:

Новоназначенный посол Руанды в Армении вручил верительные грамоты Армену Саргсяну
ЕРЕВАН, 25 НОЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. 25 ноября новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Руанда в Республике Армения Франк Мушио Каманз (резиденция в Москве) вручил верительные грамоты Президенту Армену Саргсяну.
Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщает Аппарат президента, отмечая, что Армен Саркисян поздравил новоназначенного посла и пожелал плодотворной работы.
Посол заверил, что приложит все усилия для развития отношений между двумя странами. Он передал Президенту Армении теплые приветствия и наилучшие пожелания Президента Руанды Поля Кагаме.
Президент Саргсян отметил, что у Армении и Руанды много общего, схожая история, обе пережили невзгоды и в то же время имеют много преимуществ, которые могут превратить в успех.
Касаясь возможных направлений сотрудничества, Президент Саргсян сказал, что у двух стран совпадают интересы, достижения Руанды в сфере электронного управления, новейших технологий впечатляют, и сотрудничество в этих областях может быть многообещающим.
Отметив, что будущее Армении связано прежде всего с развитием современных технологий, науки и образования, президент Армении придал важность реализации совместных инновационных исследовательских программ, а также сотрудничеству в сферах высоких технологий и инноваций.
Президент отметил, что Армения и Руанда являются членами Международной организации франкоязычных стран, которая своим мощным потенциалом, мощной платформой для сотрудничества создает большие возможности для совместной работы.