Ադրբեջանը փորձ է անում տարածաշրջանը վերածել ջունգլիների. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ Հայաստանը պետք է Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը հենց այդ երկրի դեմ օգտագործի: Նիկոլ Փաշինյանը նման կարծիք հայտնեց առցանց ասուլիսի ընթացքում՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին:
«Ադրբեջանը վարում է ագրեսիվ քաղաքականություն: Ադրբեջանը միշտ է վարել ագրեսիվ քաղաքականություն, և մեր խնդիրն է, բոլոր միջազգային լծակները գործի դնելով, կասեցնել Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը: Մեծ հաշվով վերջին 15 տարում Ադրբեջանի քաղաքականության մեջ ոչ մի բան չի փոխվել, իսկ պատերազմից հետո ավելի է ագրեսիվացել, և մենք Ադրբեջանի ագրեսիվությունը պետք է օգտագործենք իր դեմ»,- ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով  Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչող հայտարարություններին, թե «վերադարձել են Զանգեզուր», «Զանգեզուրը իրենցն է», «Հայաստանը իրենցն է»՝ Փաշինյանը նշեց, որ այդ ամենը նմանվում է միջազգային խուլիգանության: «Ադրբեջանը փորձ է անում տարածաշրջանը վերածել ջունգլիների: Եվ մենք պետք է ի ցույց դնենք, որ սա հարձակում է ընդդեմ Հայաստանի, ինքնիշխանության, պետականության անկախության և ժողովրդավարության: Ժողովրդավարության գագաթնաժողովին ես սա եմ ի ցույց դնելու, որ տարածաշրջանում կան ուժեր՝ ի դեմս Ադրբեջանի, որոնք ուզում են տարածաշրջանը վերածել ջունգլիների: Միջազգային մեխանիզմները պետք է գործի դնել ընդդեմ Ադրբեջանի»,- հավելեց ՀՀ վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ նաև սա է պատճառը, որ Հայաստանը գնացել է Հաագայի դատարան, և այնտեղ բավական հաջող ներկայացվել է հայցն ընդդեմ Ադրբեջանի: Հիմա սպասում ենք դատարանի նախնական որոշմանը: Շատ կարևոր է այս դատական գործընթացը, որը կարող է հակամարտության կարգավորման առումով նոր հենք ստեղծել Հայաստանի և Արցախի համար»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Azerbaijan is trying to make a jungle of the region – Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. The Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan emphasizes that Armenia should use Azerbaijan's aggressive policy against that country itself, Pashinyan said during an online press conference, answering the question of ARMENPRESS.
"Azerbaijan pursues an aggressive policy. Azerbaijan has always pursued an aggressive policy, our task is to stop Azerbaijan's aggressive policy by using all international levers. By and large, nothing has changed in Azerbaijan's policy in the last 15 years, and it has become more aggressive after the war. We must use Azerbaijan's aggression against itself," Pashinyan said.
Referring to the statements made by the Azerbaijani leadership that "they have returned to Zangezur", "Zangezur is theirs", "Armenia is theirs", Pashinyan noted that it all resembles international hooliganism. "Azerbaijan is trying to make jungle of the region. And we must show that this is an attack on Armenia, sovereignty, independence, statehood, and democracy.
At the Democracy Summit, I will show that there are forces in the region, in the face of Azerbaijan, that want to turn the region into a jungle. International mechanisms must be used against Azerbaijan”, the Armenian PM said.
According to him, this is also a reason why Armenia went to the Hague Court, where the lawsuit against Azerbaijan was quite successful. “Now we are waiting for the preliminary decision of the court. This judicial process is very important, which can create a new basis for Armenia and Artsakh in terms of conflict settlement," Nikol Pashinyan concluded.