Աշխատանքային մակարդակում մենք երբեք Ադրբեջանից «միջանցք» արտահայտություն չենք լսել. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն է որոշում, թե ինքն ինչ ճանապարհով է ապահովում Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի հաղորդակցությունը. միջանցքային տրամաբանություն գոյություն չունի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված օնլայն ասուլիսի շրջանակում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, թե Ադրբեջանը նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետում ամրագրված անխոչընդոտ երթևեկություն արտահայտությունը կիրառելով՝ պնդում է, թե սա հենց սուվերեն միջանցք է նշանակում:
Փաշինյանն արձագանքեց. «Եթե դա նշանակեր սուվերեն միջանցք, գրված կլիներ՝ «սուվերեն միջանցք»: Մանավանդ, որ այդ նույն փաստաթղթի մեջ «միջանցք» բառն օգտագործված է՝ Լաչինի միջանցք ձևակերպմամբ, և գրված է, որ Լաչինի միջանցքը գտնվում է Ռուսաստանի հսկողության տակ: Ավելի տրամաբանական է ասել՝ այդ նույն ձևակերպումը նշանակում է «չմիջանցք», այսինքն` միջանցքի բացառում»:
Հայտարարության 9-րդ կետի ի կատարումն ընդունվել է 2021-ի հունվարի 11-ի հայտարարությամբ: Հունվարի 11-ի հայտարարության հիման վրա ստեղծված եռակողմ աշխատանքային խումբը, Ադրբեջանի մասնակցությամբ, արձանագրել է, որ վերագործարկվող ճանապարհները գործելու են երկրների սուվերենության և տարածքային ամբողջականության շրջանակներում: «Այսինքն, ճանապարհը, որն անցնում է, պետք է լինի տվյալ երկրի սուվերենության ներքո: Եվ ճանապարհների օգտագործումը պետք է տեղի ունենա պարիտետային սկզբունքով: Այսինքն՝ կա երկու հարց, առաջինը՝ սուվերենության հարցը, որը ՌԴ-ն ինքն արդեն հայտարարել է: Աշխատանքային մակարդակում մենք երբեք Ադրբեջանից «միջանցք» արտահայտություն չենք լսել: Եռակողմ աշխատանքային խմբում արձանագրվել է, որ չկա: Երկրորդը՝ ինչո՞ւ մեզ համար պետք է ընդունելի լինի այն, ինչ չկա, մենք դա ընդհանրապես ինչո՞ւ պետք է քննարկենք»,-ասաց վարչապետը:
Վարչապետը խոսեց Ադրբեջանի շանտաժի քաղաքականության մասին. «Անունը դրել են «Զանգեզուրի միջանցք» և ասում է, որ եթե միջանցք չտա ՀՀ-ն, ինքը պատերազմով այդ միջանցքը կստանա: Հայաստանը պետք է այս փաստը դնի միջազգային հանրության աչքի առաջ: Եվ Հայաստանը պետք է սա ի ցույց դնի՝ որպես Ադրբեջանի բացահայտ ագրեսիվ քաղաքականություն, որը պետք է համարժեք միջազգային գնահատականի արժանանա»:
Միևնույն ժամանակ Փաշինյանը վստահեցրեց, որ ՀՀ-ն ոչ միայն պատրաստ է, այլ նաև շահագրգիռ է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման մասով՝ նշելով, որ ՀՀ-ն 30 տարի գտնվում է շրջափակման մեջ, և սա ապաշրջափակման հնարավորություն է: «Հաջորդ խնդիրը երթուղիների խնդիրն է, որը նույնպես բավականին նրբություններ է պարունակում: Եվ, եթե սուվերենության շրջանակներում է տեղի ունենում, և ՀՀ-ն ասում է, որ պատրաստ է ապահովել Նախիջևանի և Արևմտյան Ադրբեջանի միջև ճանապարհ, Հայաստանն է որոշում, թե ինքն ինչ ճանապարհով է ապահովում այդ հաղորդակցությունը, հակառակ դեպքում՝ ի՞նչ սուվերենություն: Այսինքն՝ Ադրբեջանն ուզո՞ւմ է որոշի, թե ինքն ինչպես մտնի, ինչպես դուրս գա. չի լինելու այդպիսի բան»,-վստահեցրեց ՀՀ վարչապետը:
Մյուս կողմից, Հայաստանը շահագրգիռ է, որ երկաթուղային, ավտոմոբիլային կապերը վերականգնվեն:  «Այո, Ադրբեջանը պետք է ստանա ճանապարհ՝ ավտոմոբիլային և երկաթուղային: Տվյալ դեպքում Նախիջևանի մասին չէ իրականում խոսքը, տվյալ դեպքում Թուրքիա-Ադրբեջան կապի մասին է խոսքը, այսինքն՝ մեծ միջազգային ճանապարհի մասին է խոսքը:Կարծում եմ, որ այդտեղ էլ ՀՀ-ն շահագրգռվածություն ունի: Երբ նայում ենք Ադրբեջան-Նախիջևան, թվում է, թե դա Ադրբեջան-Նախիջևան կապն է, բայց դա իրականում նոր միջազգային ճանապարհի մասին է: Եվ, բնականաբար, ՀՀ-ն պետք է շահագրգիռ լինի, որ նոր միջազգային ճանապարհն անցնի իր տարածքով»,-ասաց նա:
Փաշինյանը նշեց՝ չի հասկանում, թե ինչու ՀՀ-ն պետք է հրաժարվի ճանապարհ տալուց՝ հավելելով, որ այսօր աշխարհում բոլոր երկրները պայքարում են մի բանի համար, որ ճանապարհները, երկաթուղիները, գազամուղները, նավթամուղերը անցնեն իրենց տարածքով, ընդհանրապես՝ բեռները հնարավորինս շատ տարանցվեն իրենց տարածքով: Ընդհակառակը, Փաշինյանի խոսքով, ՀՀ-ն  շահագրգռված է, որ Թուրքիայի երկաթուղին բացվի, ուզում է, որ Կարս-Գյումրի երկաթուղին բացվի և ավելի մեծ կոնտեքստ ստանա, որից ՀՀ-ն նույնպես օգտվի, գնա ոչ միայն ՌԴ, այլ նաև՝ Եվրոպա, երկաթուղային կապ ստանա Եվրոպայի, ՌԴ-ի, Իրանի հետ: «Ադրբեջանը հասկանում է, թե սա ինչ է նշանակում: Դրա համար էլ անընդհատ փորձ է անում, այդ թվում՝ ՀՀ-ի ներսում նյարդային մթնոլորտ ստեղծել, որ ստացվի, որ ՀՀ-ն ինքն իր ապաշրջափակմանը դեմ է արտահայտվում: Հասկանու՞մ եք աբսուրդն ուր է հասել: Եվ այսօր Ադրբեջանը հստակ օգտագործում է որոշ ուժերի, չգիտեմ որտեղից հրահրվող տրամադրությունը, թե ճանապարհ պետք է չտալ»,-ասաց վարչապետը:
Վարչապետը նկատեց, որ մյուս կողմից Ադրբեջանը զարգացնում է միջանցքային տրամաբանություն, ու շեշտեց, որ չկա միջանցքային տրամաբանություն, ուղղակի գոյություն չունի:

YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. It’s Armenia who will decide by which roads to ensure the connection between Azerbaijan and Nakhichevan, there is no corridor issue, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in an online press conference, referring to the remark that Azerbaijan interprets the “unobstructed traffic” formulation of the 9th point of the November 9 declaration as a sovereign corridor.
“If it meant sovereign corridor, it would be written sovereign corridor, particularly, given the fact that the word corridor is already used in that document for Lachin corridor and it’s written that the Lachin corridor is under the Russian supervision. It’s more logical to think that “unobstructed traffic” means not-corridor, exclusion of corridor”, Pashinyan said.
The implementation of the 9th point of the declaration was adopted by the January 11, 2021 statement. The trilateral working group set up on the basis of the January 11 statement with the participation of Azerbaijan stated that the reopened roads will operate within the framework of the sovereignty and territorial integrity of the countries they pass through. “The use of the roads should be based on the parity principle. This means there are two issues. The first is the issue of sovereignty, which has already been announced by the Russian Federation. We have never heard the word corridor from Azerbaijan at working level. It has been recorded by the trilateral working group that it does not exist (corridor issue-edit.). Second, why should something that does not exist be acceptable for us, why should we discuss it at all”, the PM said.
The Prime Minister spoke about Azerbaijan's policy of blackmail. "They named it the “Zangezur corridor" and say that if Armenia does not provide a corridor, they will get it by war. Armenia must put this fact in front of the international community. And Armenia must show this as an openly aggressive policy of Azerbaijan, which must receive an adequate international assessment”.
At the same time, Pashinyan assured that Armenia is not only ready, but also interested in opening regional communications, noting that Armenia has been under blockade for 30 years, this is an opportunity to unblock. “The next issue is the issue of routes, which also contains quite a lot of nuances. And if that takes place in the sidelines of sovereignty, Armenia says that it’s ready to ensure communication between Nakhichevan and Azerbaijan and it’s Armenia who decides by which road to ensure that link, otherwise, we cannot speak about sovereignty. In other words, Azerbaijan wants to decide how to come in and go out. This is impossible”, PM Pashinyan said.
On the other hand, Armenia is interested in the restoration of railway and road communications. "Yes, Azerbaijan should get a road and a railway. In this case, we are not really talking about Nakhichevan, in this case we are talking about the Turkey-Azerbaijan connection, that is, we are talking about a great international road. I think that Armenia is also interested in that. When we look at Azerbaijan-Nakhichevan, it seems that it is the Azerbaijan-Nakhichevan connection, but it is actually about a new international road. And, naturally, Armenia should be interested in the new international road passing through its territory," he said.
Pashinyan noted that he does not understand why Armenia should refuse to provide a road, adding that today all countries in the world are struggling for that roads, railways, gas and oil pipelines pass through their territory, in general, cargo transportations through their territory as much as possible. According to Pashinyan, on the contrary, Armenia is interested in the opening of the Turkish railway, it wants Kars-Gyumri railroad to be opened, which can be used also by Armenia to get a railway link not only with Russia, but also with Europe and Iran. "Azerbaijan understands what this means. That is why it is constantly making efforts, including by creating a nervous atmosphere inside Armenia, so that it turns out that Armenia itself is against its unblocking. Do you understand where the absurdity has reached? And today Azerbaijan clearly uses some forces, I do not know where these moods rise from, that we should not provide a road," said the Prime Minister.
The Prime Minister noted that on the other hand, Azerbaijan is developing a corridor logic, and stressed that there is no corridor logic, it simply does not exist.