Սահմանները չեն կարող փոփոխվել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով. Լիտվայի Սեյմի փոխխոսնակը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարին
Սահմանները չեն կարող փոփոխվել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով.
Լիտվայի Սեյմի փոխխոսնակը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 19-ին ընդունել է Լիտվայի Սեյմի փոխխոսնակ Անդրիուս Մազուրոնիսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը հյուրերին մանրամասն ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սանձազերծված հերթական ագրեսիան՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի ապակառուցողական և ծավալապաշտական քաղաքականությունը, ինչպես նաև՝ վերջինիս բարձրագույն իշխանությունների կողմից ամիսներ շարունակ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ու ինքնիշխանության դեմ ուժի կիրառման սպառնալիքները և ագրեսիվ հռետորաբանությունը լուրջ սպառնալիք են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը։ Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է միջազգային հանրության հասցեական և պատշաճ արձագանքը՝ կանխելու ադրբեջանական կողմի հետագա սադրանքները և նպաստելու տարածաշրջանում իրավիճակի լիցքաթափմանը:
«Լիտվայի Սեյմի փոխխոսնակը հաստատել է լիտվական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումը, որ սահմանները չեն կարող փոփոխվել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցները կարևորել են երկու ժողովուրդների միջև ավանդական բարեկամական հարաբերությունների և ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված սերտ համագործակցությունը: Անդրիուս Մազուրոնիսը բարձր է գնահատել Հայաստանում հունիսին անցկացված արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները և ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադառնալով երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի՝ կողմերը գոհունակություն են հայտնել բարձր մակարդակի փոխայցելությունների ակտիվության և հայ-լիտվական հարաբերությունների զարգացման դինամիկայի առնչությամբ:
«ՀՀ ԱԳ նախարարն ու լիտվացի խորհրդարնականներն ընդգծել են երկրների խորհրդարանների միջև ակտիվ համագործակցության նշանակությունը՝ կարևորելով նաև բարեկամական խմբերի դերը: Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շրջանակներում Հայաստանի և Լիտվայի միջև ձևավորված արդյունավետ փոխգործակցությունը»,- հայտնում են ՀՀ ԱԳ նախարարությունից՝ հավելելով, որ ընդգծվել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ ու տևական կարգավորման անհրաժեշտությունը։
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ անդրադառնալով հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրներին՝ կողմերը կարևորել են Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձումը։

Borders cannot be changed as a result of use or threat of force - Vice Speaker of the Lithuanian Seimas
Borders cannot be changed as a result of use or threat of force - Vice Speaker of the Lithuanian
Seimas
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received on November 19 the delegation led by Vice President of the Lithuanian Seimas Andrius Mazuronis.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, Ararat Mirzoyan presented detailed information about the aggression of the Azerbaijani armed forces against the sovereign territory of Armenia, adding that Azerbaijan's un-constructive and expansionist policy, as well as the threats of the use of force against the territorial integrity and sovereignty of Armenia by its top authorities for months and the aggressive rhetoric is a serious threat to the regional security and stability. In this context, Ararat Mirzoyan especially highlighted the targeted and appropriate response of the international community to prevent further provocations by the Azerbaijani side, to contribute to the de-escalation of the situation in the region.
The Vice Speaker of the Lithuanian Seimas reaffirmed the strong position of the Lithuanian side that the borders cannot be changed through the use of force or the threat of force.
The interlocutors highlighted the close cooperation between the two peoples based on traditional friendly relations and common democratic values. Andrius Mazuronis praised the early parliamentary elections in Armenia in June and the process of democratic reforms.
During the meeting, referring to a number of issues on the bilateral agenda, the parties expressed satisfaction with the intensity of high-level mutual visits and the dynamics of the development of the Armenian-Lithuanian relations.
The Armenian FM and the Lithuanian parliamentarians stressed the importance of active cooperation between the parliaments of the countries, emphasizing the role of friendship groups.
The need for a comprehensive and local settlement of the Nagorno Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairs was also stressed.
Referring to the humanitarian issues that need to be addressed urgently, the parties highlighted to speed up the repatriation of Armenian prisoners of war, hostages and other detainees held in Azerbaijan.