ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանը չի բացառել հայկական կողմից ՀԱՊԿ-ին դիմելը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանը հայտարարել է, որ չնայած հայ-ադրբեջանական սահմանին իրադրությունը կայունացել է, սակայն պետք չէ բացառել, որ հայկական կողմն օգնության համար կդիմի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ): «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին դեսպանն ասել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ին:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Հայաստանը մտադիր է օգնության համար դիմել ՀԱՊԿ-ին, թե իրադրության կայունացումից հետո դրա անհրաժեշտությունը նվազել է, դեսպանն ասել է. «Դժվար է ասել. կախված է նրանից, թե ինչպես կզարգանա իրադրությունը, ունենք այն, ինչ ունենք: Տեսնենք, թե դեպքերն ինչպես կզարգանան»: Հստակեցնող հարցին, թե արդյոք չպետք է բացառել իրադրության որևէ զարգացում, դեսպանը հաստատական պատասխան է տվել՝ այո:
«Իրադրությունը կայունացել է այս պահի դրությամբ»,- հավելել է նա:
Տողանյանը տեղեկացրել է, որ պաշտոնական Երևանը շարունակում է շփումները Մոսկվայի հետ՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին տիրող իրավիճակի, այդ թվում և ադրբեջանական կողմից գերեվարված հայերին հետ վերադարձնելու հարցերի առնչությամբ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ նոյեմբերի 17-ի, ժամը 10։00-ի դրությամբ, հարաբերականորեն կայուն է, կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը հիմնականում պահպանվում է։ Նոյեմբերի 16-ի մարտական գործողությունների արդյունքում հակառակորդն ունի մինչև 70 զոհված և վիրավոր զինծառայող, ինչպես նաև զինտեխնիկայի զգալի կորուստներ, մասնավորապես՝ 4 БТР զրահափոխադրիչ, 1 Sandcat զրահամեքենա, 5 ավտոմոբիլային միջոց (Камаз, Урал, УАЗ)։
Հայկական կողմն ունի 1 զոհված և 13 գերեվարված զինծառայող։ Եվս 24 զինծառայողի հետ կապը կորել է մարտական գործողությունների ընթացքում և նրանց ճակատագիրն այս պահին անհայտ է։ Զինծառայողների հայտնաբերման ուղղությամբ ընթանում են ինտենսիվ աշխատանքներ։ Հակառակորդի վերահսկողության տակ է անցել երկու մարտական հենակետ։
Ռուսական կողմի միջնորդությամբ ընթանում են բանակցություններ՝ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման և  գերեվարված հայ զինծառայողների վերադարձի շուրջ։

Armenian Ambassador to Russia doesn’t rule out applying to CSTO for assistance
MOSCOW, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. Despite the situation having stabilized at the Armenian-Azerbaijani border it can’t be ruled out that Armenia could still apply to the Collective Security Treaty Organization (CSTO) for help, the Armenian Ambassador to Russia Vardan Toghanyan told RIA Novosti.
“It’s difficult to say, it depends on how the situation will develop, we have what we have,” he said when asked whether or not Yerevan intends to request help from the CSTO. “Let’s see how the developments will unfold.”
The situation in the eastern border of Armenia, which came under attack by Azerbaijani armed forces on November 16, is relatively stable as of 10:00 November 17, the Armenian Ministry of Defense said in a statement earlier on November 17.
It said that the ceasefire agreement is “mostly” holding.
The Ministry of Defense also issued information on casualties of the Azerbaijani military in the November 16 actions.
The Azerbaijani military suffered up to 70 casualties of personnel, including KIAs and WIAs, as well as significant materiel losses, namely 4 BTR armored personnel carriers, 1 Sandcat vehicle and 5 other automobile vehicles (Kamaz, Ural, UAZ).
1 Armenian soldier was killed in action and 13 others were taken captive by the Azerbaijani military. Another 24 Armenian troops are missing-in-action after contact with them was lost during combat.
“Intensive works are underway to find the servicemen. Two military positions have gone under adversary control. Russian-mediated negotiations are ongoing over resolving the situation and returning the captured Armenian servicemen.”