«Գուրջիև» համույթը համերգային շրջագայություն կունենա եվրոպական երկրներում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի «Գուրջիև» համույթը նոյեմբեր ամսին համերգային շրջագայություն կունենա եվրոպական մի շարք երկրներում՝ Ֆրանսիա, Բելգիա,Նիդերլանդ, Հունգարիա և Լյուքսեմբուրգ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են համույթից՝ նշելով, որ մեկնարկը կտրվի Դեն Բոշում, Նիդերլանդների ամենահայտնի փառատոններից մեկի՝ «November Music»-ի շրջանակներում, Նոյեմբերի 14-ին։
Համույթի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ կարևոր իրադարձություններից է Հունգարիայի «Müpa Budapest» համերգասրահում ներկայացվելիք «Բարտոկ և Կոմիտաս» ծրագրի պրեմիերան։ Հնչելու են 1930-ականներին Բելա Բարտոկի գրի առած ժողովրդական մեղեդիները՝ հավաքագրված Արևմտյան Հայաստանի հայկական գյուղերից:
Բելգիայի Անտվերպեն քաղաքի «deSingel» փառատոնում, որը ռեքվիեմների փառատոն է, համույթը կներկայացնի հայկական ողբերգեր, հայ հոգևոր երաժշտություն, Կոմիտասի և Գուրջիևի ստեղծագործությունները՝ Լևոն Էսկենյանի գործիքավորմամբ։
«Գուրջիև» համույթն այս համերգաշարի ընթացքում ՀԲԸՄ–ի հրավերով նոյեմբերի 16-ին, 17-ին և 19-ին հանդես կգա նաև Ֆրանսիայի Փարիզ, Մարսել և Լիոն քաղաքներում։
Այնուհետև «Գուրջիևը» համերգաշարը շարունակելու է Ֆրանսիայի Բորդո քաղաքի «Le Rocher de Palmer» համերգասրահում, որից հետո ելույթ կունենա Լյուքսեմբուրգի Ֆիլհարմոնիայում։
Շրջագայության ավարտը կայանալու է Նիդերլանդների Հաագա և Ամստերդամ քաղաքներում։ Հաագա քաղաքում համերգը կկայանա «Amare Den Haag» համերգասրահում, իսկ Ամստերդամի համերգը՝ «Muziekgebouw» համերգասրահում՝ նոյեմբերի 28-ին։
Համերգային շրջագայության ավարտից հետո համույթը սկսելու է իր 3–րդ սկավառակի ձայնագրությունները, որը հրատարակվելու է գերմանական հանրահայտ ECM records–ի կողմից։

Ансамбль «Гюрджиев» с концертами выступит в ряде европейских стран
В ноябре ансамбль «Гюрджиев» из Армении совершит концертный тур по ряду европейских стран: Франции, Бельгии, Нидерландам, Венгрии и Люксембургу.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в ансамбле, отметив, что первый концерт состоится 14 ноября в Нидерландах, в Ден Боше в рамках одного из самых известных фестивалей Нидерландов «November Music».
Расписание концертов:
14 ноября: Музыкальный фестиваль «November Music», Ден Бош, Нидерланды
16 ноября: Cathédrale Sainte-Croix des Arméniens, Париж, Франция
17 ноября: Centre Culturel Alex Manoogian, Лион, Франция
19 ноября: Театр L'Acte 12, Марсель, Франция
21 ноября: DE SINGEL International Arts Centre, Антверпен, Бельгия
23 ноября: Müpa Budapest, Будапешт, Венгрия
24 ноября: Фестиваль Rocher de Palmer, Бордо, Франция
26 ноября: Philharmonie Luxembourg, Люксембург
27 ноября: Amare - Den Haag, Гаага, Нидерланды
28 ноября, Muziekgebouw, Амстердам, Нидерланды.
В сообщении ансамбля отмечается, что одним из важных событий является премьера программы «Барток и Комитас», которая будет представлена в Концертном зале «Müpa Budapest» Венгрии. Будут исполнены народные мелодии, записанные Белла Бартоком в 1930-х годах в армянских деревнях Западной Армении.
На фестивале «deSingel» в Антверпене, который является фестивалем реквиема, ансамбль представит армянскуховную музылу, произведения Комитаса и Гюрджиева в обработке Леона Эскеняна.
Ансамбль «Гюрджиев» по приглашению AGBU выступит в Париже, Марселе и Лионе, Франция, 16, 17 и 19 ноября.
После этого серия концертов продолжится в концертном зале Le Rocher de Palmer в Бордо, и далее в Люксембургской филармонии.
Завершится тур в Гааге и Амстердаме. Концерт в Гааге состоится в концертном зале Amare Den Haag, а концерт в Амстердаме состоится 28 ноября в концертном зале Muziekgebouw.
По окончании концертного тура ансамбль приступит к записи своего третьего альбома, который будет издан известной немецкой компанией ECM Records.