Եգիպտոսում գտել են Ռամզես Երկրորդի գանձապետի դամբարանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսում գտել են Պտահ-Մ-Վիի՝ Ռամզես Երկրորդի գանձապետի դամբարանը: Այդ մասին հաղորդել Է ARTnews-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պաշտոնյան նաեւ կրել Է թագավորի գրագրի տիտղոսը եւ պատասխանատու Է եղել Ռամզես Երկրորդի տաճարի զոհաբերությունների համար: Դամբարանը հայտնաբերել են Կահիրեի համալսարանի հնագետները՝ Սաքարայում իրականացված պեղումների ընթացքում, որը գտնվում Է Կահիրեից 25 կիլոմետր դեպի հարավ: Իր անվանումը դամբարանների համալիրն ստացել Է պտղաբերության աստված եւ մեռյալների հովանավոր Սաքարայի անունով:
Նա պատկերված Է մումիայի տեսքով՝ բազեի գլխով կամ Էլ հենց թռչունի տեսքով: Դամբարանի պատերին պահպանվել են հիերոգլիֆներ եւ ուրվանկարներ, որոնք պատկերում են հորթի, որին տանում են զոհաբերության: Նաեւ այնտեղ գտել են մի քանի քարաբլոկներ: Գիտնականները ենթադրում են, որ դրանք կարող են լինել շինության առաստաղի հենարանը, որը ժամանակի հետ քանդվել Է:
Պեղումները դեռեւս շարունակվում են եւ, հավանաբար, դամբարանում հետագայում նույնպես կհայտնաբերվեն հետաքրքիր արտեֆակտներ: Եգիպտոսում Ռամզես Երկրորդը կառավարել Է մեր թվարկությունից առաջ Նոր Թագավորության ժամանակաշրջանում (մեր թվարկությունից առաջ 1550-1069 թվականներին): Այն ժամանակ Եգիպտոսը գտնվում Էր իր հզորության բարձրակետում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Египте найдена гробница казначея Рамзеса II
В Египте найдена гробница Птах-М-Виа, казначея Рамзеса II. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ARTnews.
Чиновник также носил титул царского писца и отвечал за жертвоприношения в фиванском храме Рамзеса II.
Гробницу обнаружили археологи Каирского университета в ходе раскопок в Саккаре, некрополе, находящемся в 25 километрах к югу от Каира. Свое название комплекс захоронений получил от имени бога плодородия и покровителя мертвых Сокара. Он изображался в виде мумии с головой сокола или самой птицей.
На стенах усыпальницы сохранились иероглифы и рисунки, изображающие теленка, которого несут на заклание. Также там было найдено несколько каменных блоков. Ученые предполагают, что они могли поддерживать потолок постройки, который со временем провал:ился.
Раскопки все еще продолжаются и, вероятно, в гробнице будут и дальше обнаруживать интересные артефакты.
Рамзес II правил в XIII веке до нашей эры, в период Нового Царства (1550—1069 годы до н. э.). В то время Древний Египет был на пике своего могущества.