Լճավանում ասֆալտապատվել է 1700 գծամետր երկարությամբ ճանապարհ
ԳԱՎԱՌ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզի Լճավան համայնքում «Համաշխարհային բանկի» միջոցների հաշվին ասֆալտապատվել է 1 700 գծամետր ճանապարհ եւ նույնքան երկարությամբ էլ՝ միակողմանի մայթ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Լճավանի ղեկավար Լյովա Գեւորգյանը, համայնքի ներսում ասֆալտապատված ճանապարհի ընդհանուր մակերեսը կազմել է 12 հազար 130 քառակուսի մետր։ 1 700 քառակուսի մետր էլ կազմում է ասֆալտապատված միակողմանի մայթը։ Շինարարական աշխատանքներն իրականացվել են Ծովակ-Լճավան-Մաքենիս-Ախպրաձոր մարզային նշանակության ճանապարհի հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակում։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 1 միլիարդ 400 միլիոն դրամ։ Կառուցվել է նաև 1 700 գծամետր երկարությամբ ջրահեռացման համակարգ։
«Այսօրվա Լճավանն արդեն ունի լիովին նորացված ու բարեկարգ տեսք։ Վերջապես հայրենի կառավարության ջանքերով իրականացավ մեր համայնքի բնակիչների երազանքը, որին նրանք տասնամյակներով էին սպասել։ Ասֆալտապատվել են նաեւ մանկապարտեզ եւ դպրոց տանող ճանապարհները։ Համոզված ենք, որ կենսական կարեւոր նշանակության այս ճանապարհի հիմնանորոգումը մեծապես կխթանի Լճավանի ու նրան հարեւան գյուղերի զարգացումը, մարդիկ կամրանան իրենց հողի վրա, կապրեն ու կարարեն  շատ ավելի բարեկարգ ու բարվոք պայմաններում»,-ասաց համայնքի ղեկավարը։
Ծովակ-Լճավան-Մաքենիս-Ախպրաձոր մարզային նշանակության ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքների մեկնարկը տրվել էր 2020 թվականի վերջերին եւ այժմ մոտենում է ավարտական փուլին։

В Лчаване асфальтирована дорога длиной в 1 700 метров
В общине Лчаван Гегаркуникской области за счет средств Всемирного банка заасфальтировано 1 700 погонных метров дороги и сооружен тротуар такой же длины.
Как сообщил «Арменпресс» глава Лчавана Лева Геворгян, общая площадь заасфальтированной дороги внутри общины составляет 12 130 кв/м. Строительные работы велись в рамках программы реконструкции региональной дороги Цовак-Лчаван-Макенис-Ахпрадзор. Общая стоимость программы составила 1 миллиард 400 миллионов драмов. Также была построена дренажная система протяженностью в 1 700 метров.
«Сегодня Лчаван приобрел обновленный и улучшенный вид. Наконец, усилиями местного самоуправления сбылась мечта жителей нашего поселка - дорога, которую они ждали десятилетиями. Заасфальтированы и дороги, ведущие к детскому саду и к школе. Мы убеждены, что реконструкция этой жизненно важной дороги в значительной степени будет способствовать развитию Лчавана и соседних с ним деревень, люди осядут на своей земле, будут жить и работать в гораздо лучших условиях», - сказал глава общины.
Реконструкция региональной дороги Цовак-Лчаван-Макенис-Ахпрадзор была начата в конце 2020 года и уже близится к завершению.