Չինաստանից սպառնալիքն աճում Է օրեցօր. Թայվանի ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թայվանի վարչակազմի ղեկավար Ցայ Ինվենը CNN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել Է, որ Չինաստանի կողմից սպառնալիքն օրեցօր աճում Է, եւ նշել Է, որ հավատում Է հարձակման դեպքում ԱՄՆ-ի աջակցությանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Չինաստանից սպառնալիքն աճում Է օրեցօր»,-ասել Է Թայվանի ղեկավարը: Նրա կարծիքով՝ Չինաստանի եւ Թայվանի միջեւ թերիմացության մակարդակի նվազման համար օգտակար կլիներ հաղորդակցության ընդլայնումը:
«Մենք կարող ենք նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ խոսել մեր տարաձայնությունների մասին»,-նշել Է նա: Նա նաեւ կարծիք Է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն աջակցություն կցուցաբերի Թայվանին «մայրցամաքի կողմից հարձակման դեպքում»: 1979 թվականի ամերիկյան օրենքը սահմանում Է միասնական Չինաստանի սկզբունքի աջակցություն, սակայն նախատեսում Է ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունը Թայվանին:
ՉԺՀ-ի կենտրոնական կառավարության եւ նրա կղզի նահանգի միջեւ պաշտոնական հարաբերություններն ընդհատվել են 1949 թվականին այն բանից հետո, երբ Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության հետ քաղաքացիական պատերազմում պարտություն կրած Գոմինդանի ուժերը՝ Չան Կայշիի գլխավորությամբ, տեղափոխվեցին Տայվան:
Կղզու եւ մայրցամաքային Չինաստանի միջեւ գործնական եւ ոչ պաշտոնական շփումները վերսկսվել են 1980-ական թվականների վերջերին: 1990-ական թվականների սկզբից կողմերն սկսել են շփվել ոչ կառավարական կազմակերպությունների՝ Թայվանի նեղուցով հարաբերությունների զարգացման Պեկինի ասոցիացիայի եւ նեղուցի միջոցով փոխանակումների Տայբեյի հիմնադրամի միջոցով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Глава Тайваня заявила, что угроза от Китая возрастает с каждым днем
Глава администрации Тайваня Цай Инвэнь заявила в интервью телеканалу CNN, что угроза со стороны Китая возрастает с каждым днем, и отметила, что верит в поддержку США в случае нападения.
"Угроза со стороны Китая возрастает с каждым днем", - сказала глава Тайваня.
По ее мнению, для снижения уровня недопонимания между Тайванем и Китаем было бы полезно расширение коммуникации.
"Мы можем сесть за стол переговоров и поговорить о наших разногласиях", - отметила она.
Она также выразила мнение, что США поддержат Тайвань "в случае нападения с материка".
Американский закон 1979 года устанавливает поддержку принципа единого Китая, однако предусматривает военную помощь США Тайваню,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Официальные отношения между центральным правительством КНР и его островной провинцией прервались в 1949 году, после того как потерпевшие поражение в гражданской войне с компартией Китая силы Гоминьдана во главе с Чан Кайши перебрались на Тайвань. Деловые и неформальные контакты между островом и материковым Китаем возобновились в конце 1980-х годов. С начала 1990-х годов стороны стали контактировать через неправительственные организации – пекинскую Ассоциацию развития отношений через Тайваньский пролив и тайбэйский Фонд обменов через пролив.