Նիգերիայում ավելի քան 12 մլն երեխա վախենում է դպրոց հաճախել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիգերիայում ավելի քան 12 մլն երեխա դպրոց չի հաճախում՝ զինյալների կողմից առևանգվելու մտավախության պատճառով: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է երկրի նախագահ Մուհամադու Բուհարին:
«Այս պահի դրությամբ ավելի քան 12 մլն երեխա հոգեբանական տրավմա ունեն և վախենում են դպրոց հաճախել, հատկապես աղջիկները: Կրթական համակարգի վրա հարձակումները, մասնավորապես աշակերտների առևանգումը, զինյալների գործողությունների աճը, դպրոցներում ընդհանուր անվտանգության բացակայությունը վատացրել են իրավիճակը՝ մեծացնելով այն երեխաների թիվը, ովքեր չեն ցանկանում հաճախել դպրոց»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, ասել է Նիգերիայի նախագահը:
Նա հավելել է, որ այն երեխաների հոգեկան վիճակը, ում դպրոցների վրա հարձակումներ են եղել կամ ում համադասարանցիներին կամ ուսուցիչներին առևանգել են, տրավմայի է ենթարկված, նրանք ավելի վատ են կենտրոնանում ուսման վրա և քիչ են հաճախում դասերի:
Վերջին մի քանի տարիներին Նիգերիայում չեն դադարում դպրոցականների զանգվածային առևանգումները: Հանցագործները երեխաների դիմաց գումար են պահանջում: 2020 թվականի դեկտեմբերից մինչ օրս երկրում ավելի քան 1000 աշակերտ է առևանգվել:

В Нигерии более 12 миллионов детей не ходят в школу из-за страха похищения
Более 12 миллионов детей в Нигерии не посещают школу из-за страха, что их могут похитить боевики. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил президент страны Мухаммаду Бухари.
"На данный момент более 12 миллионов детей имеют психологическую травму и боятся ходить в школу, особенно девочки. Продолжающиеся атаки на систему образования, такие как похищение учеников, рост активности боевиков, общее отсутствие безопасности в школах усугубили ситуацию с ростом числа детей, не посещающих школу", - приводит местная газета Punch заявление президента на конференции, посвященной вопросам безопасности образования, в столице Абудже.
Он отметил, что психика учащихся школ, кто прошел через похищение или чьи одноклассники или учителя были похищены, травмирована, в результате, они хуже могут концентрироваться на учебе и меньше посещают занятия.
Массовые похищения школьников с целью выкупа не прекращаются в Нигерии в последние несколько лет. Начиная с декабря в стране были похищены более 1 000 учащихся.