ՀՀ-ի շահերը ներկայացնող թիմը ՄԱԿ-ի դատարանում ներկայացրել է մասնագիտական և բովանդակային առումով ուժեղ հայց. Միրզոյան
ՀՀ-ի շահերը ներկայացնող թիմը ՄԱԿ-ի դատարանում ներկայացրել է մասնագիտական և
բովանդակային առումով ուժեղ հայց. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի շահերը ներկայացնող թիմը ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոցներ կիրառելու Հայաստանի պահանջի քննությանը ներկայացրել է մասնագիտական և բովանդակային հագեցվածության առումով ուժեղ հայց: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման վստահություն հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով ՔՊ-ից Հռիփսիմե Գրիգորյանի հարցին:
Միրզոյանը շեշտեց՝ գործընթացն իսկապես կարևոր է: Քանի որ խոսքը դատական գործընթացի մասին է, նա չշտապեց մեկնաբանություններ անել այդ գործընթացի  մասին: «Նախնական արդյունքների մասին կտեղեկանանք միայն նոյեմբերին: Ես խոսում եմ անհապաղ միջոցների կիրառման կամ չկիրառման վերաբերյալ որոշումների մասին»,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Նա նշեց երկու հանգամանք: «Հայաստանը ներկայացնող թիմը և մասնագիտական առումով, և բովանդակային հագեցվածության առումով ուժեղ հայց է ներկայացել: Մի արդյունք արդեն կարող ենք արձանագրել՝ Ադրբեջանն ի վերջո տխրահռչակ ռազմական ավարի պուրակից հեռացրեց մանեկեները և սաղավարտները»,-ասաց նա:
Միրզոյանն ակնհայտ համարեց, որ այդ պուրակը հայատյացության, այլատյացության ճչուն դրսևորում է: Ըստ նրա՝ դատական գործընթացը նպաստել է նրան, որ այդ մանեկենները հեռացվեն:
ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանը նոյեմբերի 14-15-ին քննել է Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոցներ կիրառելու Հայաստանի պահանջը: Դրանով Հայաստանը, ի թիվս այլ պահանջների, առաջարկում է անհապաղ վերադարձնել հայ ռազմագերիներին, փակել ռազմական ավարի պուրակը:

Представляющая интересы Армении команда подала серьезный иск в Международный суд ООН: Мирзоян
Представляющая интересы Армении команда подала серьезный с точки зрения профессионализма и содержания судебный иск в Международный суд ООН с требованием Армении принять срочные меры против Азербайджана. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выразил в ходе правительственного часа в Национальном Собрании, касаясь вопроса Рипсиме Григорян.
Мирзоян подчеркнул, что процесс действительно важный. Поскольку речь идет о судебном процессе, он не спешит комментировать его. «О предварительных результатах мы узнаем только в ноябре. Я говорю о решениях о применении или неприменении срочных мер», - сказал министр иностранных дел.
Он отметил два обстоятельства: «Команда, представляющая Армению, подала серьезный иск как в профессиональном, так и в содержательном плане. Мы уже можем зафиксировать один результат: Азербайджан наконец убрал манекены и каски из пресловутого парка трофеев».
Мирзоян посчитал очевидным, что парк был проявлением антиармянства и ксенофобии. По его словам, иск способствовал удалению манекенов.
14-15 ноября Международный суд ООН рассмотрел требование Армении о принятии срочных мер против Азербайджана. Этим иском Армения, среди прочего, предлагает немедленно вернуть армянских военнопленных, закрыть парк трофеев.