ԱՀԿ-ն հայտարարել է շաբաթվա ընթացքում աշխարհում COVID-19-ով հիվանդացության 4 տոկոսով աճի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ շաբաթ աշխարհում ավելի քան 2,9 միլիոն մարդ Է վարակվել կորոնավիրուսով, ավելի քան 49 հազարը՝ մահացել: Ինչպես հոկտեմբերի 27-ին հաղորդել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ), ախտահարման նոր դեպքերի քանակը յոթ օրում ավելացել Է 4 տոկոսով, իսկ մահացու վախճաններինը՝ 5 տոկոսով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հոկտեմբերի 18-ից մինչեւ 24-ն ընկած շաբաթվա թնթացքում աշխարհում (վարակման) նոր դեպքերի թիվը նախորդ շաբաթվա համեմատությամբ փոքր-ինչ աճել Է (4 տոկոսով): Ընդամենն արձանագրվել Է ավելի քան 2,9 միլիոն նոր դեպք»,- ասված Է ԱՀԿ-ի շաբաթական համաճարակային տեղեկագրում:
Վարակվածների կեսից ավելին բաժին Է ընկնում Եվրոպայի տարածաշրջանին: Շաբաթվա ընթացքում միայն այդ տարածաշրջանում Է արձանագրվել հիվանդացության աճ (18 տոկոսով), մինչդեռ ԱՀԿ-ի մնացած հինգ տարածաշրջաններում այն նվազել Է: Առանձնապես խիստ նվազում Է արձանագրվել Աֆրիկայում (21 տոկոսով) եւ Արեւմտա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում (17 տոկոսով):
Յոթ օրում մահացությունն աշխարհում աճել Է 5 տոկոսով: Ամենամեծ աճը նշվել Է Եվրոպայում (14 տոկոսվ) եւ Հարավ - արեւելյան Ասիայում (13 տոկոսով): Դրա հետ մեկտեղ, մահացու վախճանների թիվն Էապես նվազել Է Ասիա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում (16 տոկոսով), Արեւելյան Միջերկրականի տարածաշրջանում (13 տոկոսով) եւ Աֆրիկայում (11 տկոսով): Տեղեկագրում բերված վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ հոկտեմբերի 18-ից մինչեւ 24-ն աշխարհում հայտնաբերվել են 2 940 336 վարակված եւ 49 413 մահվան դեպք: Շաբաթվա ընթացքում ամենամեծ թվով վարակվածների մասին ԱՀԿ-ին հայտնել Է ԱՄՆ-ը (512 956): Այնուհետեւ գալիս են մեծ Բրիտանիան (330 465), Ռուսաստանը (248 956), Թուրքիան (196 850) եւ Ուկրաինան (134 235):
ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ հոկտեմբերի 26-ի դրությամբ աշխարհում համավակի սկզբից ի վեր արձանագրվել Է կորոնավիրուսով վարակման 243 857 028 դեպք, մահացել Է 4 953 246 մարդ: Վերջին օրը տեղեկատվություն Է ստացվել 295 432 վարակվածների եւ 5 469 մահացածների մասն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ВОЗ заявила о росте заболеваемости COVID-19 в мире на 4% за неделю
Более 2,9 млн человек заразились коронавирусной инфекцией в мире за минувшую неделю, более 49 тыс. умерли. Как сообщила в среду Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ), количество новых случаев инфицирования увеличилось за семь дней на 4%, а летальных исходов - на 5%.
"За неделю с 18 по 24 октября число новых случаев [заражения] в мире несколько выросло (на 4%) по сравнению с предшествующей неделей. Всего зарегистрировано более 2,9 млн новых случаев", - говорится в еженедельном эпидемическом бюллетене ВОЗ. Более половины заразившихся приходится на Европейский регион. За неделю только в этом регионе зарегистрирован прирост заболеваемости (на 18%), тогда как в остальных пяти регионах ВОЗ она снизилась. Особенно сильное снижение зарегистрировано в Африке (на 21%) и Западно-Тихоокеанском регионе (на 17%). Смертность за семь дней выросла в мире на 5%. Наибольший рост отмечен в Европе (на 14%) и Юго-Восточной Азии (на 13%). Вместе с тем, число летальных исходов существенно уменьшилось в Азиатско-Тихоокеанском регионе (на 16%), Восточном Средиземноморье (на 13%) и Африке (на 11%).
Согласно приведенным в бюллетене статистическим данным, с 18 по 24 октября в мире было выявлено 2 940 336 заразившихся и 49 413 случаев смерти. О самом большом числе заразившихся за неделю в ВОЗ сообщили США (512 956). Далее следуют Великобритания (330 465), Россия (248 956), Турция (196 850) и Украина (134 235), сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По данным ВОЗ на 26 октября, в мире с начала пандемии были зарегистрированы 243 857 028 случаев заражения коронавирусом, умерли 4 953 246 человек. За последние сутки поступили сообщения о 295 432 заразившихся и 5 469 умерших.