Վերականգնելով Հակոբավանքը՝ կվերանորոգենք ազգային մեր հիշողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում հայապահպանության, հոգեւոր-մշակութային ու պատմաճարտարապետական արժեքների, քրիստոնեական ծիսակատարությունների եւ արարողությունների պահպանման, հանրահռչակման գործում մեծ է միջնադարյան եկեղեցիների, վանքերի դերն ու նշանակությունը: Այդ շարքում ճարտարապետական իրենց առանձին հմայքով աչքի են ընկնում Դադիվանքն ու Գանձասարը, Հակոբավանքն ու Ծիծեռնավանքը, որոնք դարեր շարունակ ծառայել են ժողովրդին, անսասան պահել հայի ազատատենչ ոգին: Ցավոք, արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ թշնամու վերահսկողության տակ հայտնվեցին Դադիվանքը, Գտչավանքն ու Ծիծեռնավանքը, ավերվեցին տասնյակ եկեղեցիներ եւ պատմաճարտարապետական հուշարձաններ, վտանգվեց դրանց գոյությունը: Հաշվի առնելով այս իրողությունները՝ Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդարանը բարեգործական եւ հասարակական մի շարք կազմակերպությունների հետ մշակել է Հակոբավանքի վանական համալիրի վերականգնման ծրագիրը, որը նախատեսվում է իրականացնել 4 փուլով՝ դրամահավաքի միջոցով:
Ըստ հոգեւոր թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Տեր-Աբրահամյանի՝ հինավուրց վանքի վերածնունդը, որ արցախցիների պայքարի եւ միասնականության խորհրդանիշը կդառնա, «նորովի կարտացոլի քրիստոնեական արժեքների էությունը եւ Աստծո տան դուռը բաց կպահի իր բազմաչարչար զավակների առաջ»: Հակոբավանքի վերականգնման ծրագիրը կյանքի կկոչվի Հայ ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի կողմից՝ «ռե Արմենիա»-ի հետ համագործակցությամբ:
Ինչպես տեղեկանում ենք պատմությունից, Հակոբավանքը հիմնադրվել է վաղ միջնադարում եւ կառուցապատման աշխատանքները հիմնականում իրականացվել են 12-րդ դարում: Հարյուրամյակներ շարունակ Գանձասարի, Գտչավանքի, Դադիվանքի եւ Ամարասի հետ միասին այն աղոթք է հնչեցրել առ Աստված՝ ասպատակություններից փրկելու Արցախը եւ զորություն պարգեւելու հավատացյալ ժողովրդին: Այն ժամանակին ունեցել է կրթարան եւ ձեռագիր մատենադարան, կացարաններ, կուսանոց, սեղանատուն եւ այլն: Սակայն այսօր կիսավեր վիճակում է, փլատակների տակ են հայտնվել եկեղեցական մի շարք կարեւոր արժեքներ: Մասնագետները ճարտարապետության տեսանկյունից հատկապես անգնահատելի են համարում վանքի կամարները, որոնք փլման վտանգի տակ են հայտնվել:
Համագործակցելով ԱՀ կառավարության եւ թեմի առաջնորդարանի հետ՝ Հայ ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամն արդեն պարտավորվածություն է ձեռք բերել «Ռիա Արմենիա»-ի հետ, եւ շուտով կհայտարարվի դրամահավաք: Նախագծի վերջնական հստակեցմանը միացել են նաեւ սփյուռքահայ մի շարք մասնագետներ եւ միջազգային կառույցների փորձագետներ: Որակի վերահսկողությունը ստանձնել է ճանաչված ճարտարապետ Սամվել Այվազյանը: Նրա խոսքերով՝ առաջին փուլում նախատեսվում է վերականգնել հոգեւոր կապը, հաջորդում՝ հետազոտական աշխատանքներ իրականացնել, մաքրել ու բարեկարգել վանքի ամբողջ շրջապատը եւ ծառատունկ անել: Ապա հաջորդաբար ձեռնամուխ լինել վերականգնողական աշխատանքներին ու ավարտին հասցնել գմբեթի եւ խաչի տեղադրումը: Դրան զուգընթաց զբոսաշրջության զարգացման նպատակով կկառուցվեն երթուղիներ, որոնք Հակոբավանքն ու Կաչաղակաբերդը կկապեն իրար: Շրջակա տարածքում կվերափոխվեն ենթակառուցվածքները, եւ ագրոտուրիզմի զարգացման համար կստեղծվեն անհրաժեշտ պայմաններ:
Վանական համալիրի վերականգնման ծրագիրը կմեկնարկի 2022 թ., շինաշխատանքների ավարտը նախատեսվում է 2024-ին: Դրամահավաքին կմասնակցի ողջ հայությունը: Կարեւորելով ծրագրի նշանակությունը՝ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը կարծում է, որ «վերականգնելով վանական համալիրը՝ կվերանորոգենք ազգային մեր հիշողությունը, ավելի ամուր կկապվենք հոգեւոր մեր արժեքներին, կզորացնենք հավատը մեր երկրի, հայրենիքի նկատմամբ»:

Восстановив монастырь Акобаванк, мы восстановим нашу национальную память
В сохранении армянской идентичности в Арцахе очень велики роль и значение средневековых церквей и монастырей, духовных, культурных, историко-архитектурных ценностей, христианских обрядов и церемоний. Особенным архитектурным великолепием выделяются Дадиванк, Гандзасар, Акобаванк и Цицернаванк, служившие народу веками, и сохранявшие непоколебимый освободительный дух армян. К сожалению, в результате 44-дневной войны в Арцахе Дадиванк, Гтчаванк и Цицернаванк попали под контроль врага, десятки церквей и историко-архитектурных памятников были разрушены, существование многих оказалось под угрозой. Принимая во внимание эти реалии, Арцахская епархия Армянской Апостольской церкви совместно с рядом благотворительных и неправительственных организаций разработала программу восстановления монастырского комплекса Акобаванк, которую, за счет сбора средств, планируется реализовать в 4 этапа.
По словам предстоятеля епархии епископа Вртанеса Тер-Абраамяна, возрождение древнего монастыря, который станет символом борьбы и единства народа Арцаха, «отразит сущность христианских ценностей и откроет дверь в Дом Божий для его многострадальных детей». Проект реставрации Акобаванка будет реализован Фондом изучения армянской архитектуры в сотрудничестве с компанией «Риа Армения».
Из истории мы знаем что, Акобаванк был основан в раннем средневековье, строительные работы в основном велись в 12 веке. На протяжении веков здесь, как и в Гандзасаре, Гтчаванке, Дадиванке и Амарасе возносились к Господу молитвы о спасении Арцаха от набегов и защите верующего народа. В те времена здесь действовали школа и рукописная библиотека, были жилища, монастырь, трапезная и др. Однако сегодня он находится в полуразрушенном состоянии,  церковные ценности лежат под обломками. С архитектурной точки зрения специалисты бесценными считают своды монастыря, находящиеся под угрозой обрушения.
В сотрудничестве с правительством Республики Арцах и с епархией Фонд изучения армянской архитектуры и  «Риа Армения» взяли на себя обязательства по восстановлению Акобаванка, и вскоре будет объявлено о сборе средств. К окончательному уточнению проекта присоединились также специалисты из диаспоры и эксперты из международных структур. Контроль качества взял на себя известный архитектор Самвел Айвазян. По его словам, на первом этапе планируется восстановить духовную связь, на следующем - провести исследовательскую работу, очистить всю окружающую среду монастыря и посадить деревья. Затем приступить к реставрационным работам и завершить установку купола и креста. Наряду с этим для развития туризма будут разработаны маршруты, которые свяжут Акобаванк и Качахакаберд. Инфраструктура на прилегающей территории полностью будет преобразована, будут созданы все необходимые условия для развития агротуризма.
Программа реставрации монастырского комплекса стартует в 2022 году, завершение строительства ожидается в 2024 году. В сборе средств участие примут все армяне диаспоры. Подчеркивая значение этой программы, министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Караханян сказала, что «восстановив монастырский комплекс, мы восстановим нашу национальную память, укрепим наши духовные ценности, нашу веру в нашу страну и Родину».