Վրաստանում 103 հազար երեխա հիվանդացել Է կորոնավիրուսով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում կորոնավիրուսով ախտահարվածների շրջանում երեխաները կազմում են 15 տոկոս: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Հիվանդությունների վերահսկման եւ հանրային առողջության ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն՝ հանդես գալով ճեպազրույցում:
Ախտահարվածների ընդհանուր թիվը, սկսած 2020 թվականի փետրվարից, Վրաստանում, ըստ վերջին տվյալների, կազմում Է 698 հազար 944: Խոսքը կորոնավիրուսով ախտահարված 103,9 հազար երեխաների ու մինչեւ 18 տարեկան դեռահասների մասին Է: «Նրանցից 6979-ը հիվանդանոցային բուժման կարիք են ունեցել, եւ, ցավոք, մենք ունեցել ենք մահվան ինը դեպք: Եթե չհաշվենք երեք նորածիններին, ապա մյուս բոլորն ունեցել են ուղեկցող ծանր գենետիկ հիվանդություններ»,-հայտարարել Է Գամկրելիձեն: Կորոնավիրուսի հնդկական շտամի տարածման պատճառով Վրաստանում ավելացել են ախտահարման դեպքերը երեխաների ու դեռահասների շրջանում:
Նոր դեպքերն սկսել են առավել ինտենսիվ հայտնաբերվել մանկապարտեեզներն ու դպրոցները բացելուց հետո: Մանկապարտեզներում ուսումնա-դաստիարակչական գործընթացն սկսվել Է հոկտեմբերի 4-ին: Դպրոցներն ուսումն սկսել են սեպտեմբերի 15-ին առցանց ռեժիմով, իսկ հոկտեմբերի 4-ից անցել են անմիջակա ուսուցման: Համաճարակաբանական իրադրության եւ երեխաների հաճախացած վարակման դեպքերի կապակցությամբ հոկտեմբերի 11-ից Վրաստանում սկսվել Է քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող 12-15 տարեկան երեխաների պատվաստումը: Դրանից առաջ պատվաստում Էին ստանում 16 տարեկանից: Դեռահասների պատվաստումը կատարվում Է միայն Pfizer պատվաստանյութով, հաղորդել Է Spuitnik-ը:

В Грузии 103 тысячи детей переболели коронавирусом
Среди инфицированных коронавирусом в Грузии дети составляют 15%, заявил глава Национального центра по контролю заболеваний и общественного здоровья Амиран Гамкрелидзе на брифинге.
Общее число инфицированных, начиная с февраля 2020 года, в Грузии составляет, по последним данным, 698 944.
Речь идет о 103,9 тысячи инфицированных COVID-19 детях и подростках до 18 лет.
"Из них 6 979 понадобилось госпитальное лечение, и, к сожалению, у нас было девять летальных исходов. Если не считать трех новорожденных, то у всех остальных были сопутствующие тяжелые генетические заболевания", – заявил Гамкрелидзе,сообщает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
С распространением индийского штамма коронавируса в Грузии увеличились случаи инфицирования среди детей и подростков.
Наиболее интенсивно новые случаи стали выявляться после открытия детских садов и школ. В детских садах учебно-воспитательный процесс начался 4 октября. Школы начали учебу 15 сентября в онлайн-режиме, а с 4 октября перешли на очное обучение.
В связи с ухудшением эпидситуации и участившимся заражением детей, с 11 октября в Грузии начался процесс вакцинации детей с хроническими заболеваниями в возрасте 12-15 лет. До этого вакцинировали лиц с 16 лет.