Թալիբները ողջունել են ահաբեկիչների ցուցակից իրենց բացառելու հնարավորության մասին Պուտինի խոսքը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչները ողջունում են ահաբեկիչների ցուցակից իրենց բացառելու հնարավորության մասին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի խոսքը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ժամանակավոր կառավարությունում Աֆղանստանի ԱԳ նախարարության մամուլի քարտուղար Աբդուլ Քահար Բալխին:
«Աֆղանստանի իսլամական Էմիրության» (ԱԻԷ) արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում Է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունները սեւ ցուցակից ԱԻԷ-ի ղեկավարների անունները բացառելու վերաբերյալ: Քանի որ պատերազմը մոտեցել Է ավարտին, աշխարհի երկրները նույնպես պետք Է դրական փոփոխություններ կատարեն Աֆղանստանի նկատմամբ իրենց մոտեցումների հարցում: Մենք ձգտում ենք միջազգային հանրակցության հետ դրական հարաբերությունների՝ փոխադարձ սկզբունքների հիման վրա»,-գրել Է նա Twitter-ի իր Էջում:
Հոկտեմբերի 21-ին «Վալդայ» միջազգային ակումբի նիստում Վլադիմիր Պուտինը հնարավոր Է համարել ահաբեկչական կազմակերպությունների ցուցակից «Թալիբան»-ին բացառելու հնարավորությունը: Սակայն ՌԴ նախագահն ընդգծել Է, որ որոշումն սկզբում պետք Է ընդունվի ՄԱԿ-ի մակարդակով, եւ նշել Է, որ այժմ ամեն բան կախված Է այն բանից, թե Աֆղանստանում արդյոք իրադրությունը կզարգանա դրական հունով: Դրանից մեկ օր առաջ Ռուսաստանի մայրաքաղաքում Աֆղանստանին նվիրված հանդիպում Է անցկացվել «մոսկովյան ձեւաչափով»: Ամփոփելով բանակցությունների արդյունքները՝ մասնակիցները համատեղ հայտարարության մեջ նշել են, մասնավորապես, Աֆղանստանի նոր իշխանությունների հետ փոխգործակցության անհրաժեշտությունը՝ անկախ միջազգային ասպարեզում թալիբների կարգավիճակից:
Օգոստոսին Աֆղանստանում թալիբներն իշխանության եկան ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ կոալիցիայի զորքերը երկրից դուրս բերելու ֆոնին. որոնք այնտեղ են գտնվել 20 տարի: Նոր իշխանության ներկայացուցիչները հայտարարել են ներառական կառավարություն ձեւավորելու մտադրության, ահաբեկչության եւ թմրառեւտրի դեմ պայքարի եւ տարածաշրջանի երկրների համար Աֆղանստանի կողմից սպառնալիքի բացակայության մասին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Талибы приветствовали слова Путина о возможном исключении их из списка террористов
Представители движения "Талибан" (признано террористическим и запрещено в РФ) приветствуют слова президента России Владимира Путина о возможности исключить их из списка террористов, заявил пресс-секретарь МИД Афганистана во временном правительстве Абдул Кахар Балхи.
"Министерство иностранных дел "Исламского эмирата Афганистан" приветствует высказывания президента РФ Владимира Путина по поводу исключения имен руководителей ИЭА из черного списка. Поскольку война подошла к концу, страны мира также должны внести позитивные изменения в свои подходы к Афганистану. Мы стремимся к позитивным отношениям с международным сообществом на основе принципа взаимности", – написал он на своей странице в Twitter.
На заседании международного клуба "Валдай" 21 октября Владимир Путин допустил возможность исключения "Талибана" из списка террористических организаций. Однако президент РФ подчеркнул, что решение сначала должно быть принято на уровне ООН, и отметил, что сейчас все зависит от того, будет ли ситуация в Афганистане развиваться в позитивном ключе,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
За день до этого в российской столице прошла встреча по Афганистану в "московском формате". По итогам переговоров участники отметили в совместном заявлении, в частности, необходимость взаимодействия с новыми властями Афганистана вне зависимости от статуса талибов на международной арене.
В августе талибы пришли к власти в Афганистане на фоне вывода из страны войск коалиции во главе с США, которые пребывали там 20 лет. Представители новых властей заявили о намерении сформировать инклюзивное правительство, вести борьбу с терроризмом и наркотрафиком и отсутствии угрозы со стороны Афганистана для стран региона. Он заметил, что Россия сотрудничает с представителями "Талибана", приглашает их в Москву и находится в контакте с ними в самом Афганистане.