Չլուծված խնդիրների պատճառով բարդ ժամանակների միջով ենք անցնում. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայում չպետք է լինեն բաժանարար գծեր, քանի որ բազմաթիվ մարտահրավերներ չեն ճանաչում պետական սահմաններ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԺ-ից, ԵԽԽՎ խորհրդարանների նախագահների համաժողովում «Եվրոպական բոլոր քաղաքացիների ընդհանուր ապագան» թեմայի շրջանակում ունեցած ելույթի ժամանակ ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Նշվում է, որ Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է՝ մարտահրավերները պահանջում են ակտիվ համագործակցություն ազգային խորհրդարանների եւ միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների միջեւ:
«Եվրոպայի խորհուրդն ազդեցություն ունի ավելի քան 800 միլիոն մարդկանց կյանքերի վրա: Այսօր աշխարհը լուրջ մարտահրավերների առջեւ է կանգնած: Մենք ապրում ենք մեծ ձեւափոխումների ժամանակներում, որտեղ ահաբեկչությունը կարող է գերիշխել խաղաղության եւ անվտանգության վրա, եւ երբ արտաքին քաղաքականությունը կարող է ուղեկցվել անհանդուրժողականությամբ»,-ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
Նա առանձնակի կարեւորել է ժողովուրդների՝ խաղաղ եւ անվտանգ միջավայրում ապրելու իրավունքի լիարժեք իրացումը՝ հավելելով.
«Եվրոպական բոլոր քաղաքացիների ապագան հնարավոր է միայն խաղաղ միջավայրում: Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդների համար այն ունի հատուկ իմաստ, քանի որ բազմաթիվ չլուծված խնդիրների պատճառով մենք բարդ ժամանակների միջով ենք անցնում»:
Այդ համատեքստում օրենսդրի ղեկավարն անհրաժեշտ է համարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ, համապարփակ եւ երկարատեւ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում: Ալեն Սիմոնյանն անվտանգության հարցերում կարեւորել է հարեւանային քաղաքականության դերակատարությունը:
«Եվրոպայի կայունությունը փոխկապակցված է հարեւանների անվտանգության հետ: Մենք պատրաստ ենք աշխատել միջազգային հանրության բոլոր պատասխանատու անդամների հետ, որոնք հետաքրքրված են տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության եւ կայունության հաստատմամբ: Մենք կարիք ունենք միասնության, համերաշխության եւ գլոբալ գործընկերության` համընդհանուր խնդիրների լուծման համար»,-նշել է Ալեն Սիմոնյանը:

Мы переживаем трудные времена из-за множества нерешенных проблем: Ален Симонян
В Европе не должно быть разделительных линий, поскольку многие вызовы не признают государственных границ. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, об этом сказал председатель НС Армении Ален Симонян, выступая на конференции глав парламентов ПАСЕ на тему “Общее будущее всех европейских граждан”.
Спикер НС подчеркнул: решение проблем требует активного сотрудничества национальных парламентов и международных парламентских организаций.
“Совет Европы оказывает влияние на жизни более 800 миллионов человек. Сегодня мир сталкивается с серьезными проблемами. Мы живем во времена больших трансформаций, когда терроризм может преобладать над миром и безопасностью, а внешняя политика  сопровождаться нетерпимостью”, - отметил А.Симонян.
Глава армянского парламента особо подчеркнул значение полной реализации права народов на жизнь в мирной и безопасной среде, добавив: “Будущее всех граждан Европы возможно лишь   в мирной обстановке. Это имеет особый смысл для народов Армении и Нагорного Карабаха, поскольку мы переживаем трудные времена из-за множества нерешенных проблем”.
В этом контексте руководитель законодательного органа счел необходимым мирное, всеобъемлющее и долгосрочное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Он подчеркнул роль политики соседства в вопросах безопасности.
“Стабильность Европы взаимосвязана с безопасностью соседей. Мы готовы работать со всеми ответственными членами международного сообщества, заинтересованными в утверждении прочного мира и стабильности в регионе. Для решения всеобщих проблем нам нужны единство, солидарность и глобальное партнерство”, - отметил А.Симонян.