«Հայաստան» հիմնադրամից պետբյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումն ուսումնասիրելու հարցով ստեղծվել է քննիչ հանձնաժողով
«Հայաստան» հիմնադրամից պետբյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումն
ուսումնասիրելու հարցով ստեղծվել է քննիչ հանձնաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հավաքագրված եւ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումը ուսումնասիրելու նպատակով իրավունքի ուժով ստեղծվել է Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ազգային ժողովից:
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդի պահանջով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հավաքագրված եւ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումը ուսումնասիրելու նպատակով իրավունքի ուժով ստեղծվել է Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողով:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ»  սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն` քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանող Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը  կքննարկվի Ազգային ժողովի 2021թ. հոկտեմբեր 26-ին սկսվող հերթական նիստերում»,-նշված է ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի պարտականությունները կատարող Ռուբեն Ռուբինյանի հայտարարության մեջ:

Создана Следственная комиссия НС по изучению использования средств, собранных фондом “Айастан”
В соответствии с ч.1 ст.20 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания” по требованию не менее четверти от общего числа депутатов и в силу закона создана Следственная комиссия Национального Собрания по изучению использования средств, собранных Всеармянским фондом “Айастан” и перечисленных в Государственный бюджет Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, согласно ч.6 ст.20 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания” проект решения НС, определяющий количество членов Следственной комиссии, будет обсуждаться на начинающихся 26 октября 2021 г. очередных заседаниях НС”, - отмечено в заявлении, подписанном вице-спикером НС,   и.о. Председателя НС Р.Рубиняном.