Հայկական երաժշտության մեջ Հայաստանի ոգին է. Մոնդելչին Երևանում կկատարի Թարիվերդիև և Ազնավուր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստան է ժամանել հանրաճանաչ իտալացի սաքսոֆոնահար Ֆեդերիկո Մոնդելչին, որը Երևանում կհնչեցնի Շառլ Ազնավուրի և Միքայել Թարիվերդիևի ստեղծագործությունների նոր մշակումները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երեկոյին, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 26-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում,
ելույթ կունենա Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Վահան Մարտիրոսյան): Ֆեդերիկո Մոնդելչին հանդես կգա և՛ որպես մենակատար, և՛ որպես դիրիժոր:
Մոնդելչին, որը բազմիցս ելույթներ է ունեցել Հայաստանում, հոկտեմբերի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց, որ Հայաստանն ու հայկական երաժշտությունը յուրահատուկ են: «Մանսուրյանի, Բաբաջանյանի ստեղծած կինոերաժշտությունն ունկնդրելիս միշտ լսում ես Հայաստանի ոգին: Երբ լսում ես Նինո Ռոտայի՝ Ֆելինիի ֆիլմերի համար գրած երաժշտությունը, հասկանում ես, որ այն երբեմն զարմացնում է, որ այն գեղեցիկ է, սակայն հայկական երաժշտությունը մշտապես արտացոլում է հենց հայ մարդու ոգին, լսում ես հայ մարդկանց ձայնը: Այդպիսին է նաև Ազնավուրի երաժշտությունը»,- ընդգծեց երաժիշտը՝ հատվածներ կատարելով Մանսուրյանի, Շառլ Ազնավուրի ստեղծագործություններից:
Ըստ Ֆեդերիկո Մոնդելչիի՝ Ազնավուրին և Թարիվերդիևին կապում է այն, որ նրանք երաժշտություն են գրել և՛ ֆիլմերի համար, և՛ հեռուստատեսության:  Նա խոստովանեց, որ փոքր տարիքից է Ազնավուրի երկրպագուն եղել, անգամ երազել է սաքսոֆոնով կատարել նրա գործերը:
Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի տնօրեն Ֆելիքս Բաբուրյանն էլ շեշտեց, որ կարևոր են և՛ հոկտեմբերի 26-ի, և՛ հոկտեմբերի 28-ի համերգային ծրագրերը:
Հոկտեմբերի 26-ի համերգի ծրագիրն ընտրել են Ֆեդերիկո Մոնդելչիի հետ՝ ներառելով Շառլ Ազնավուրի, Միքայել  Թարիվերդիևի, Նինո Ռոտայի գործերը: «Միշտ փորձում ենք որևէ հայ կոմպոզիտորի ստեղծագործություն ներկայացնել, իսկ Մոնդելչին ևս միշտ առաջարկում է կատարել հայ հեղինակների: Նա է իրականացրել  գործիքավորումը: Համերգին նախատեսվում են նաև անակնկալներ, որոնց մասին դեռ չենք ցանկանում խոսել. հնչելու են գործեր, որոնք ծրագրում ներառված չեն»,-տեղեկացրեց նա:
Անդրադառնալով հոկտեմբերի 28-ին կայանալիք համերգին՝ Բաբուրյանն ասաց, որ այն ևս կանցկացվի «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: Ելույթ է ունենալու իտալացի ակորդեոնահար Սիմոնե Զանտինին: Համերգը նվիրված է Աստոր Պիացոլայի 100-ամյակին: Ներկայացվելու են բացառապես Պիացոլայի գործերը:
Ֆեդերիկո Մոնդելչիի յուրաքանչյուր ելույթ սպասված է Հայաստանում։ Սաքսոֆոնահարն առաջին անգամ չէ, որ ելույթ է ունենում մեր երկրում։ Նա մշտապես խոստովանում է՝ հայ հանդիսատեսը հրաշալի է, իսկ Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ համագործակցությունը հիանալի է համարում: Ամեն անգամ մեր երկրից մեկնելիս փաստում է՝ Հայաստան վերադառնալու մեծ ցանկություն ունի:

В армянской музыке душа Армении: Мондельчи в Ереване исполнит Таривердиева и Азнавура
В Армению прибыл известный итальянский саксофонист Федерико Мондельчи, чтобы исполнить в Ереване новые аранжировки произведений Шарля Азнавура  и Михаила Таривердиева.
Как передает «Арменпресс», концерт состоится 26 октября в концертном зале «Арам Хачатрян».
Федерико Мондельчи выступит с Государственным камерным оркестром Армении (художественный руководитель, главный дирижер - Ваан Мартиросян). Федерико Мондельчи выступит и как солист и как дирижер.
Мондельчи, уже много раз выступавший в Армении, 22 октября заявил журналистам, что Армения и армянская музыка уникальны. «Слушая музыку из фильмов, созданную Мансуряном и Бабаджаняном, всегда слышишь душу Армении. Когда слушаешь музыку, написанную Нино Рота к фильмам Феллини, понимаешь, что она прекрасна, иногда она и удивляет, но армянская музыка всегда отражает душу армянского народа, ты слышишь голос армянского народа. Такова музыка Азнавура», - подчеркнул музыкант, исполнив отрывки из произведений Мансуряна и Шарля Азнавура.
По словам Федерико Мондельчи, Азнавура и Таривердиева связывает то, что оба писали музыку для кино и телевидения. Он признался, что был поклонником Азнавура с детства и даже мечтал на саксофоне исполнять его песни.
Директор Государственного камерного оркестра Армении Феликс Бабурян подчеркнул, что  концерты будут 26 и 28 октября.
Программа концерта 26 октября составлена вместе с Федерико Мондельчи, это - произведения Шарля Азнавура, Михаила Таривердиева, Нино Рота. «Мы всегда стараемся представить произведения армянских композиторов, Мондельчи также всегда предлагает исполнять армянских композиторов. Он сам сделал аранжировки. На концерте будут сюрпризы, о которых мы пока не хотим говорить. Прозвучат и произведения, не включенные в программу», - сказал Феликс Бабурян.
На концерте 28 октября, который, как сказал Бабурян, также состоится в концертном зале «Арам Хачатурян» выступит итальянская аккордеонистка Симоне Зантини. Концерт посвящен 100-летию Астора Пьяццоллы. Будут исполнены только композиции Пьяццоллы.
Выступления Федерико Мондельчи в Армении всегда ожидаемы. Саксофонист выступает в нашей стране не впервые. Он всегда признается, что армянская публика прекрасна, и сотрудничество с Государственным камерным оркестром Армении считает прекрасным. Каждый раз, покидая нашу страну, он заявляет, что вновь хочет вернуться в Армению.