Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի էկոլոգիական դասակն ավելի քան 450 տոննա աղբ է հավաքել Չուկոտկայում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի (ԽՕՆ) Էկոլոգիական ստորաբաժանումը Չուկոտկայի ինքնավար օկրուգի Վրանգելի կղզում 450 տոննայից ավելի գյուղատնտեսական եւ կենցաղային աղբ Է հավաքել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ԽՕՆ-ի մամուլի ծառայությունը:
«ՌԴ պաշտպանության նախարարության ղեկավարության ցուցումով Վրանգելի կղզու վրա արդեն մի քանի տարի նման աշխատանքներ են տարվում: Այս տարի արշավախումբն աշխատել Է օգոստոսից եւ արդեն աշխատանքն ավարտել Է ձնածածկույթի եւ սառցաշերտի գոյացման պատճառով»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ:
Զինվորականները հավաքել են աղբը եւ բեռնել հատուկ նավի վրա: Մնացորդներն ուղարկել են նավահանգիստ, որտեղ դրանք պլանավորում են օգտահանել: Բնապահպանական ակցիայում գործի են դրվել ավելի քան 50 զինծառայողներ:
Նրանք աշխատանքի համար օգտագործել են 25 եւ 40 տոննա բեռնունակությամբ արբարձիչներ, «ԿամԱԶ» ավտոմեքենաների բազայի վրա ստեղծված մետաղատարներ՝ մանիպուլյատոր ամբարձիչներով, ինքնաթափեր, թրթուրավոր բեռնափոխադրիչներ, բուլդոզերներ, վառելիքալցավորող եւ փաթեթավորող մամլիչներ:

Экологический взвод Тихоокеанского флота собрал более 450 тонн мусора на Чукотке
Экологическое подразделение Тихоокеанского флота (ТОФ) собрало на острове Врангеля в Чукотском автономном округе больше 450 тонн хозяйственного и бытового мусора․ Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба ТОФ.
"По указанию руководства Министерства обороны РФ на острове Врангеля уже несколько лет ведутся такие работы. В этом году экспедиция работала с августа и уже завершилась из-за образования снежного и ледяного покрова", - говорится в сообщении.
Военные собрали мусор и загрузили на специальное судно. Отходы отправили в порт, где их планируют утилизировать.
В экологической акции было задействовано более 50 военнослужащих. В работе они использовали краны грузоподъёмностью 25 и 40 тонн, ломовозы на базе автомобиля "КамАЗ" с краном-манипулятором, самосвалы, гусеничные транспортеры, бульдозер, топливозаправщик и пакетировочные прессы.