Պատրաստել մրցունակ կադրեր, ՀՀ-ում տարածել ֆրանսիական մշակույթը. ՖՀՄՈՒԿ-ը նշում է իր 20-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնը տոնում է իր հիմնադրման 20-ամյակը՝ շարունակելով հավատարիմ մնալ իր նպատակներին՝ աշխատաշուկայի համար պատրաստել մրցունակ կադրեր, Հայաստանում տարածել ֆրանսիական մշակույթը, ֆրանսերենը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոկտեմբերի 20-ին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում կազմակերպված միջոցառմանը ներկա էր նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոն:
Ուսումնական կենտրոնն իրականացնում է նախնական մասնագիտական և միջին մասնագիտական արհեստագործական ծրագիր: Կենտրոնում պատրաստում են խոհարարներ, հրուշակագործներ, վարսահարդարներ, դերձակներ և ատամնատեխնիկներ: Իրականացվում են նաև կարճաժամկետ դասընթացներ՝ տարբեր կազմակերպությունների հետ: ՖՀՄՈՒԿ-ում մեծ ուշադրություն է դարձվում ֆրանսերենի ուսուցմանը: «Մեր նպատակն է հայ երիտասարդներին տալ որակյալ մասնագիտական կրթություն՝ ֆրանսիացի մեր գործընկերների հետ ակտիվ փոխանակումների ծրագրերի միջոցով, Հայաստանում տարածել ֆրանկոֆոնիան՝ ֆրանսիական մշակույթի տարածմամբ և աշխատաշուկայի համար պատրաստել մրցունակ կադրեր»,-ասաց Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի տնօրեն Գոհար Գրիգորյանը
Ուսումնական կենտրոնը ստեղծվել է ֆրանս-հայկական համագործակցության, Լիոն և Երևան քույր քաղաքների համագործակցության արդյունքում: «Հայկական կողմից հիմնադիրներն են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, Երևանի քաղաքապետարանը, ֆրանսիական կողմից՝ Լիոնի քաղաքապետարանը, Ռոնի գլխավոր խորհուրդը, Ռոն-Հայաստան վերապատրաստում, փոխանակումներ ասոցիացիաՆ և Ռոնի մասնագիտական կրթության ընկերությունը»,-ասաց տնօրենը:
Կենտրոնի սաները հնարավորություն ունեն փորձի փոխանակում անել ֆրանսիացի գործընկերների հետ: Օրինակ կենտրոնի դերձակագործության բաժնի ուսանողները հաճախ են դեֆիլե կազմակերպում Լիոնի քաղաքապետարանում, մասնակցում մշակութային մի շարք փառատոնների:
«Մենք ֆրանսիական մշակույթը տարածում ենք մեր մասնագիտությունների միջոցով, ուսուցանում ենք ֆրանսիական խոհանոց, հրուշակագործություն, ֆրանսիական նորաձևություն, այդպիսով Հայաստանում ներդնում ենք եվրոպական չափանիշներին համապատասխան որակյալ կրթություն»,-ասաց Գրիգորյանը:
Կենտրոնի ստեղծման 20-ամյակի առիթով կազմակերպված միջոցառման անցկացման վայրը՝ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը պատահական չէր ընտրված: Տեղի ունեցավ ուսումնական կենտրոնի ուսանողների կողմից կարված հագուստների ցուցադրություն: Դեֆիլեի առաջին մասը, որում ներկայացվեցին հայկական զարդանախշերով զգեստներ, կրում էր «Կոմիտաս» խորագիրը:
Ուսումնական կենտրոն հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը նոր նախագահ ունի, արդեն նախկին նախագահ Լուկաս Մանզանարեսը կրթության ոլորտում ներդրած ավանդի համար ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից պարգևատրվեց ոսկե մեդալով:
Ուսումնական կենտրոնի շրջանավարտներից շատերն արդեն աշխատում են իրենց մասնագիտություններով, նրանցից ոմանք շեֆ խոհարարներ են, ոմանք հիմնել են իրենց ռեստորանը, ոմանք էլ՝ գեղեցկության սրահը: Ուսումնական կենտրոնի տնօրենը վստահեցրեց՝ շարունակելու են աշխատել, ընդլայնել ուսուցանվող մասնագիտությունների ցանկը և աշխատաշուկայի համար որակյալ մասնագետներ պատրաստել: Կազմակերպված միջոցառման շրջանակում ուսումնական կենտրոնը հուշագրեր կնքեց գործատուների հետ: Հանձնվեցին նաև 2020-2021 ուսումնական տարվա շրջանավարտների դիպլոմները:

Готовить конкурентоспособные кадры, распространять в Армении французскую культуру: ФАЦПО отмечает свое 20-летие
Готовить конкурентоспособные кадры, распространять в Армении французскую культуру:
ФАЦПО отмечает свое 20-летие
Французско-армянский центр профессионального обучения отмечает 20-летие своего основания, продолжая оставаться верным своим целям: готовить конкурентоспособные кадры для рынка труда, распространять французскую культуру и французский язык в Армении. Как передает «Арменпресс», на мероприятии, организованном 20 октября в Музее-институте Комитаса, присутствовала и посол Франции в Армении Анн Луис.
Учебный центр реализует программу начального профессионального и среднего профессионального образования. Центр готовит поваров, кондитеров, парикмахеров, портных и зубных техников. Есть и краткосрочные тренинги. Большое внимание в ФАЦПО уделяется преподаванию французского языка. «Наша цель - обеспечить качественное профессиональное образование армянской молодежи путем активных программ обмена с нашими французскими партнерами, распространять франкофонию в Армении путем распространения французской культуры, готовить конкурентоспособные кадры для рынка труда», - сказала Гоар Григорян, директор центра профессионального обучения.
Учебный центр был создан в результате французско-армянского сотрудничества, сотрудничества между городами-побратимами Лионом и Ереваном. «Учредителями с армянской стороны являются Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, мэрия Еревана, с французской стороны - мэрия Лиона, Генеральный совет Роны, Ассоциация по обучению и обменам Рона-Армения и Компания профессионального образования Роны», - рассказала директор.
У студентов центра есть возможность обмена опытом со своими французскими коллегами. Например, студенты ателье по пошиву одежды центра часто устраивают показы в городе Лион, участвуют в ряде культурных фестивалей.
«Мы распространяем французскую культуру путем наших профессий, мы обучаем французской кухне, выпечке кондитерских изделий, французской моде, тем самым внедряя в Армении качественное образование в соответствии с европейскими стандартами», - сказала Григорян.
Место проведения мероприятия, посвященного 20-летию центра, Музей-институт Комитаса, выбрано не случайно. Состоялся показ одежды, изготовленной студентами образовательного центра. Первая часть дефиле, в которой были представлены платья с армянскими орнаментами, называлась «Комитас».
В Попечительском совете учебного центра новый председатель, Лукас Мансанарес, уже бывший председатель, за вклад в образование награжден золотой медалью Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
Многие из выпускников учебного центра уже работают по профессии, одни из них - повара, у некоторых свои рестораны, у некоторых - салоны красоты. Директор учебного центра заверила, что они и дальше будут работать, расширять перечень профессий, которые будут преподавать, и готовить квалифицированных специалистов для рынка труда. В рамках мероприятия учебным центром подписаны меморандумы с работодателями. Состоялось и вручение дипломов выпускникам 2020/2021 учебного года.