Սիերա Լեոնեի Հանրապետության նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալին
Սիերա Լեոնեի Հանրապետության նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի
պատճենն է հանձնել ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղևոնդյանը հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ հոկտեմբերի 19-ին ընդունել է Հայաստանում համատեղության կարգով Սիերա Լեոնեի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Ալի Բադարա Կամարային` (նստավայրը՝ Թեհրան):
«Շնորհավորելով Հայաստանում Սիերա Լեոնեի առաջին դեսպան Ալի Բադարա Կամարային նշանակման կապակցությամբ՝ Արմեն Ղևոնդյանը հաջողություն է մաղթել նրան իր առաքելության մեջ և հույս հայտնել, որ դեսպանն իր նպաստը կբերի երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Սիերա Լեոնեի դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ԱԳ նախարարի տեղակալին, նշել է, որ իր գործունեության ընթացքում կներդնի առավելագույն ջանքերը Հայաստանի և Սիերա Լեոնեի միջև համագործակցությանը նոր լիցք հաղորդելու նպատակով։ Երկուստեք կարևորվել է համատեղ քայլերի ձեռնարկումը՝ կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում երկկողմ փոխգործակցությունը խթանելու նպատակով։
Հանդիպման ընթացքում Արմեն Ղևոնդյանը դեսպանին համապարփակ կերպով ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակը։ Այս համատեքստում կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի լիարժեք վերսկսման անհրաժեշտությունը։

Посол Республики Сьерра-Леоне вручил заместителю министра иностранных дел Армении копии верительных грамот
Посол Республики Сьерра-Леоне вручил заместителю министра иностранных дел Армении
копии верительных грамот
19 октября заместитель министра иностранных дел Республики Армения Армен Гевондян по случаю вручения копий верительных грамот принял  посла Республики Сьерра-Леоне в Армении Али Бадара Камару (резиденция в Тегеране).
«Поздравив первого посла Сьерра-Леоне в Республике Армения Али Бадара Камару с назначением, Армен Гевондян пожелал ему успехов при исполнении его миссии и выразил надежду, что посол внесет свой вклад в развитие отношений между двумя странами», - как передает «Арменпресс», сообщили в Министерстве иностранных дел.
Посол Сьерра-Леоне, поблагодарив заместителя министра иностранных дел, отметил, что в ходе своей деятельности он приложит все усилия, чтобы придать новый импульс сотрудничеству между Арменией и Сьерра-Леоне. Обе стороны обозначили совместные шаги по развитию двустороннего сотрудничества в сфере образования, информационных технологий и в других областях.
В ходе встречи Армен Гевондян проинформировал посла о ситуации вокруг нагорно-карабахского конфликта. В этом контексте обсуждалась необходимость полного возобновления мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.