Փարիզի Օլիմպիական խաղերի անցկացման ծախսերը կրճատվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքով առաջացած ֆինանսական ծանր իրավիճակի պատճառով ՄՕԿ -ը և Փարիզ-2024-ի  կազմկոմիտեն որոշել են  կրճատել Օլիմպիական խաղերի անցկացման ծախսերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է ՀԱՕԿ-ը: Օլիմպիական մարզիկների  քանակը կնվազի, կհավասարվի 10 500-ի: Սա Տոկիոյի մարզահանդեսի համեմատ  1000 -ով պակաս է: Կնվազի  նաև պաշտոնական պատվիրակությունների անդամների  թիվը:
Խաղերի պատմության մեջ առաջին անգամ մրցումներին կմասնակցեն հավասար թվով տղամարդիկ և կանայք:
Փարիզի ստուգատեսում իրենց նորամուտը կնշեն և մեդալներ կխաղարկվեն բրեյքինգ,  սյորֆինգ, սքեյթբորդինգ և լեռնագնացություն մարզաձևերում: Դրանք երկրպագուների հավանությանն են արժանացել Տոկիո-2020-ի ցուցադրական ելույթներում:

Сокращена сумма для проведения Олимпийских игр в Париже
В связи с тяжелым финансовым положением, вызванным пандемией, МОК и Оргкомитет Олимпиады Париж-2024 приняли решение сократить расходы на проведение Олимпийских игр.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Национальный олимпийский комитет Армении. Количество олимпийцев будет сокращено до 10 500 человек. Это на 1 000 меньше, чем в Токио. Уменьшится и количество членов официальных делегаций.
Впервые в истории Игр в соревнованиях будет участвовать равное количество мужчин и женщин.
Свой дебют на парижских играх отметят следующие виды спорта: брейкинг, серфинг, скейтбординг и альпинизм. Они понравились любителям спорта на показе в Токио-2020.