Արթուր Ղազինյանն ութերորդ անգամ չընտրվեց ԱԺ պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Արթուր Ղազինյանն ութերորդ անգամ ևս չընտրվեց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանձնաժողովի հոկտեմբերի 19-ի նիստում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը հայտնեց, որ «Հայաստան» խմբակցությունը կրկին ներկայացրել է Արթուր Ղազինյանի թեկնածությունը: «Անցնող տարբեր նիստերում Ղազինյանն առիթ է ունեցել և ներկայացնելու իր տեսլականը՝ հանձնաժողովի փոխնախագահի աշխատանքների համար, և պատասխանել բազմաթիվ հարցերի: Կարծում եմ՝ հարցերն էլ արդեն սպառված են: Այս հարցը շարունակում է մնալ թնջուկային՝ նիստից նիստ տեղափոխվելով»,- ասաց Մանուկյանը:
Նա վստահություն հայտնեց, որ ընդդիմության շարքերում բոլոր պատգամավորներն էլ կարող են լինել թեկնածու: Տվյալ դեպքում «Հայաստան»-ի նախընտրությունն է եղել Արթուր Ղազինյանը: «Կարծում եմ՝ ժամանակն է այս էջը փակել, կարծում եմ, որ իշխող խմբակցության պատգամավորները կարող են պարբերաբար տարբեր պատճառաբանություններ բերել, բայց մի հարց հստակ է՝ իշխող խմբակցությունը չի կարող «Հայաստան» դաշինքի փոխարեն որոշում կայացնել, պարտադրել իր որոշումը»,- ասաց Մանուկյանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը նշեց՝ թեկնածությունը ներկայացրել է «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, հետաքրքրվեց, թե արդյոք Օհանյանը ցանկություն չունի՞ ինքը ներկայացնելու կոնկրետ թեկնածուին: Գեղամ Մանուկյանն արձագանքեց՝ խմբակցությունն ինքն է որոշում:
«ՔՊ-ն որևէ իրավասություն չունի Դոնթի բանաձևով ձեզ հատկացված տեղը իրենով անելու: Դա ձեր իրավունքն է: Դուք անընդհատ կարող եք ներկայացնել: Բայց, քանի որ մենք գտնվում ենք իրական փակուղու մեջ, տեսնում ենք փակուղուց դուրս գալու իրավական լուծում: Տեղը կրկին մնալու է ձերը, դուք ունեք հնարավորություն՝ թեկնածուին փոխելու»,- ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը՝ դիմելով ընդդիմությանը:
Թեկնածու Արթուր Ղազինյանն էլ նշեց, թե իր ներկայությունը նիստին պայմանավորված է մի հանգամանքով, որ օրակարգում ներառված են բովանդակային աշխատանքային քննարկում ենթադրող հարցեր: «Հետևաբար, օրակարգի առաջին հարցը (հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցը-խմբ.), ինչպես արդեն նշել եմ 5-6 անգամ, մեզ համար քննարկման ենթակա հարց չի հանդիսանում: Կարծում եմ՝ պետք է արագ ընթացակարգ ապահովենք, հարցին լուծում տանք և անցնենք բովանդակային հարցերին»,- ասաց թեկնածուն:
Նա ևս շեշտեց՝ իշխանությունը չի կարող ստիպել ընդդիմությանը փոխելու իր թեկնածուին, ինչքան էլ, որ նա իշխանության սրտում տեղ չունի, ցանկություն չկա նրա օգտին քվեարկելու: «Քաղաքական պայքար է: Մենք ունենք թեկնածու, դուք ունեք առարկություն այդ թեկնածուի համար: Հետևաբար, մեր իրավունքն է ներկայացնել թեկնածուին, ձեր իրավունքն է մերժել թեկնածուին»,-ասաց Ղազինյանն ու հավելեց՝ հրաժարվում է հարցերին պատասխանելուց և եզրափակիչ ելույթից, որ արագ անցնեն օրակարգային մյուս հարցերի քննարկմանը:

Артур Газинян в восьмой раз не избран заместителем председателя Комиссии НС по обороне
ЕРЕВАН, 19 ОКТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Член оппозиционной фракции "Айастан" Артур Газинян в восьмой раз не избран заместителем председателя Постоянной комиссии НС по обороне и безопасности.
Как сообщает «Арменпресс», на заседании комиссии 19 октября депутат фракции «Айастан» Гегам Манукян заявил, что фракция «Айастан» вновь выдвинула Артура Газиняна. «В ходе различных заседаний Газинян имел возможность представить свое видение работы заместителя председателя комиссии, ответить на многие вопросы. Думаю, вопросы уже исчерпаны. Этот вопрос продолжает оставаться дискуссионным, переходя от заседания к заседанию», - сказал Манукян.
Он выразил уверенность, что кандидатами могут быть все депутаты от оппозиции. В данном случае «Айастан» предпочел Артура Газиняна. "Думаю, пора закрыть эту страницу. Думаю, что депутаты правящей фракции могут регулярно приводить разные доводы, но ясен один вопрос: правящая фракция не может принять решение вместо блока «Айастан», форсировать свое решение", - сказал Манукян.
Председатель комиссии Андраник Кочарян отметил, что кандидатуру представил глава фракции «Айастан» Сейран Оганян, он поинтересовался, не хочет ли Оганян сам выдвинуть конкретного кандидата. Гегам Манукян ответил, что вопрос решает фракция.
"ГД не имеет какого-либо права присвоить вам выделенное по формуле Донта место. Это ваше право. Вы всегда можете подавать заявку. Но поскольку мы находимся в реальном тупике, мы видим юридическое решение, которое поможет выйти из тупика. Место внова остается за вами, у вас есть возможность сменить кандидата», - сказал Андраник Кочарян, обращаясь к оппозиции.
Кандидат Артур Газинян отметил, что его присутствие на заседании было обусловлено тем, что в повестку дня включены вопросы, предполагающие предметное рабочее обсуждение. «Поэтому первый вопрос повестки дня (вопрос об избрании заместителя председателя комиссии - ред.), Как я уже говорил 5-6 раз, не обсуждается. Я считаю, что нам нужно обеспечить быструю процедуру, решить вопрос и перейти к вопросам по существу», - сказал кандидат.
Он также подчеркнул, что власти не могут заставить оппозицию сменить своего кандидата, как бы ему не было места в сердце власти, и нет желания голосовать за него. «Это политическая борьба. У нас есть кандидат, у вас есть возражение против этого кандидата. Следовательно, наше право выдвинуть кандидата, а ваше право отклонить кандидата», - сказал Газинян, добавив, что он отказывается отвечать на вопросы и выступать с заключительной речью, чтобы можно было быстро обсудить другие вопросы повестки дня.