ԿԺԴՀ-ն կարող է սուզանավերի բալիստիկ հրթիռ փորձարկած լինել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ-ն, հավանական Է, հոկտեմբերի 19-ին սուզանավերի բալիստիկ հրթիռի արձակում Է իրականացրել: Այդ մասին հայտնել Է «Տոնա իլբո» թերթը՝ վկայակոչելով Հարավային Կորեայի մի զինվորական աղբյուր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ենթադրվում Է, որ Հյուսիսը սուզանավերի բալիստիկ հրթիռի արձակում Է իրականացրել»,- նշել Է այդ աղբյուրը: Զինվորականի խոսքով՝ սույն վարկածի օգտին են խոսում մի շարք փաստեր, այդ թվում այն, որ ԿԺԴՀ-ի այն շրջանում, որտեղից արձակվել Է հրթիռը, խոշոր ռազմական նավաշինարան Է գտնվում:
Հարավային Կորեայի Շտաբների պետերի կոմիտեի տվյալներով՝ ԿԺԴՀ-ն հոկտեմբերի 19-ի առավոտյան Համգյոն Նամդոյի նահանգի Սինփո քաղաքի շրջանից բալիստիկ հրթիռ Է արձակել Ճապոնական ծովի կողմը: Մինչդեռ, ինչպես լրագրողներին հայտնել Է Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան, Ճապնիայի իշխանությունները կարծում են, որ ԿԺԴՀ-ն երկու բալիստիկ հրթռ Է արձակել: Սեպտեմբերին Փհենյանը նոր շարքի հրթիռային փորձարկումներ Է կատարել:
Սեպտեմբերի 15-ին ԿԺԴՀ-ն երկու բալիստիկ հրթիռ Է արձակել Ճապոնական ծովի կողմը, որոնք ընկել են Ճապոնիայի բացառիկ տնտեսական գոտում: Սեպտեմբերի 28-ին Հարավային Կորեայի Գլխավոր շտաբը հայտնել Է ԿԺԴՀ-ի կողմից հենց նույն ուղությամբ փոքր հեռահարության հրթիռի արձակման մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: КНДР могла испытать баллистическую ракету подводных лодок
КНДР, вероятно, осуществила во вторник запуск баллистической ракеты подводных лодок (БРПЛ). Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета "Тона ильбо" со ссылкой на южнокорейский военный источник.
"Предполагается, что Север произвел пуск баллистической ракеты подводных лодок", - отметил этот источник. По словам военного, в пользу данной версии говорит ряд фактов, в том числе то, что в районе КНДР, откуда была запущена ракета, расположена крупная военная верфь.
По данным южнокорейского Комитета начальников штабов (КНШ), КНДР во вторник утром осуществила запуск баллистической ракеты в сторону Японского моря из района города Синпхо в провинции Хамгён-Намдо. Между тем, как сообщил журналистам японский премьер-министр Фумио Кисида, власти Японии считают, что КНДР запустила две баллистические ракеты.
В сентябре Пхеньян провел новую серию ракетных испытаний. 15 сентября КНДР запустила в сторону Японского моря две баллистические ракеты, которые упали в исключительной экономической зоне Японии. 28 сентября южнокорейский Генштаб сообщил о запуске КНДР ракеты малой дальности в том же направлении.