Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակությունն անում է առավելագույնը գերիների ճակատագրերի պարզաբանման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից,  հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել ՀՀ զինված ուժերի և ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի համագործակցությունը, նախանշել փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված հետագա քայլերը, քննարկել առաջիկա համատեղ ծրագրերն ու փոխգործակցության նոր ուղղությունները։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել միջազգային մարդասիրական իրավունքի վերաբերյալ ՀՀ զինված ուժերում դասընթացների կազմակերպման, գիտական-մեթոդաբանական պարապմունքների իրականացման հարցերին, սահմանվել են ժամկետներ։
«Գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը կարևորել է ԿԽՄԿ-ի դերը 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում անհայտ կորած, գերեվարված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ճակատագրերի պարզաբանման գործում: Իր հերթին՝ Թիերի Ռիբոն նշել է, որ պատվիրակությունն իր լիազորությունների շրջանակներում անում է առավելագույնը՝ վերոնշյալ հարցին լուծում տալու համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

ICRC delegation in Armenia doing its best to reveal fate of captives
YEREVAN, 18 OCTOBER, ARMENPRESS. Chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia, Lieutenant General Artak Davtyan received Thierry Ribo, Head of the International Committee of the Red Cross Delegation to Armenia on October 18.
As ARMENPRESS was informed from the Defense Ministry, during the meeting the parties highly assessed the cooperation of the Armenian Armed Forces with the International Committee of the Red Cross in Armenia, outlined the further steps aimed at increasing the efficiency of cooperation, discussed the forthcoming joint programs and new directions of cooperation. Special attention was paid to the issues of organizing trainings on international humanitarian law in the Armed Forces of Armenia, implementation of scientific-methodological exercises, deadlines were set.
Lieutenant General Artak Davtyan highlighted the role of the ICRC in revealing the fate of missing servicemen, POWs and civilian hostages during the 44-day war of 2020. Thierry Ribo noted that the delegation is doing its utmost to resolve the issue.