«Նոր գիրք»-32/21. Եղիշե, Կալվինո, Ինգրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած նորությունները: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական երկերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2021 թվականին տարբեր հրատարակչությունների լույս ընծայած երեք ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Եղիշե, «Վարդանանք. Վարդանի և հայոց պատերազմի մասին»
«Ինքնություն» մատենաշարի սույն հատորով լույս է տեսնում «Վարդանանք. Վարդանի և հայոց պատերազմի մասին» աշխատությունը։ Ոսկեդարի հայ պատմիչ Եղիշեի հռչակավոր այս երկը բովանդակում է Ավարայրի պատմությունը՝ պատճառները, ընթացքը և հետևանքը։ Եղիշե վարդապետի գիրքը ցույց է տալիս ժամանակի հայոց իշխանական ու եկեղեցական դասի և պարզ ժողովրդի անձնուրաց նվիրումն իրենց հավատքին ու հայրենիքին, հանուն հոգևոր փրկության՝ նրանց արհամարհանքը ֆիզիկական մահվան և անթիվ չարչարանքների նկատմամբ։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ» հրատարակչությունը:
Իտալո Կալվինո, «Երկատված վիկոնտը»
1952-ին լույս տեսած «Երկատված վիկոնտը» վեպը սկիզբ է դրել Իտալո Կալվինոյի «Մեր նախնիները» նշանավոր եռագրությանը, որի երկրորդ գիրքը՝ «Ծառաբնակ բարոնը», արդեն թարգմանված է հայերեն: XVII դարում թուրքերի հետ կռվելիս թնդանոթի արկից բառացիորեն կիսված, բայց ողջ մնացած վիկոնտի զարմանահրաշ պատմությունը, որտեղ գրողը վարպետորեն միահյուսել է առակաբանությունն ու ֆանտաստիկ սյուժեն, մարդու նկարագիրը և, մասնավորապես, անձի երկակիության թեման ներկայացնում է սիմվոլիկ-այլաբանական պատկերմամբ, փիլիսոփայական խորքով ու հումորով: Թարգմանությունն իտալերենից ՝ Բագրատ Ավետիսյանի։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես» հրատարակչությունը:
Քեթրին Ինգրամ, «Այսպիսին է Ուորհոլը»
Ամերիկացի նկարիչ, պատկերազարդող, կինոռեժիսոր, պրոդյուսեր, նոր վիզուալ արվեստի՝ փոփ արվեստի շարժման առաջատար Էնդի Ուորհոլն ամենահակասական ու ամենաազդեցիկ արվեստագետներից մեկն է։ Ուորհոլի պարզ, բայց և հանդուգն աշխատանքները ոչ միայն սկիզբ դրեցին արվեստի մեջ նոր ուղղության, այլև դարձան ԱՄՆ-ի ամենաճանաչելի խորհրդանիշերից։ Գրքում ներկայացվում են արվեստագետի կյանքի ամենակարևոր դրվագները, որոնք նաև կանխորոշել են նրա հայացքներն ու ճաշակը՝ մանկությունը Մեծ դեպրեսիայի տարիներին, ներգաղթյալի աղքատ կյանքը, նկարչությամբ զբաղվող մայրը, Նյու Յորք տեղափոխվելը, հանդիպումը ժամանակի հայտնի արվեստագետների հետ և այլն։ Արվեստագերի աշխատանքներին անդրադառնալով՝ գրքում փորձ է արվում հասկանալու, թե ով է Ուորհոլը, ում ստեղծագործական կյանքի հետ են կապված մեր օրերում սովորական դարձած կոմերցիոն արվեստ, բրենդ, գովազդ հասկացությունները։ Թարգմանությունն անգլերենից` Լուսինե Հայրապետյանի։ Գիրքը լույս է ընծայել «Զանգակ» հրատարակչությունը:

«Новая книга» -32/21: Егише, Калвино, Инграм
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник «Арменпресс» знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе «Арменпресс» выделил три примечательных произведения по 3 категориям, изданных разными издательствами в 2021 году.
Егише: Вардананк. О Вардане и армянской войне
В серии «Идентичность» издан очередной том: «Вардананк. О Вардане и армянской войне». Этот известный труд армянского историка Золотого века Егише об истории Аварайра: причины, ход и предыстория. Книга Егише показывает беззаветную преданность своей вере и Родине армянского княжеского и духовного сословия и простых людей, ради спасения которых они презрели и смерть и бесчисленные страдания. Книга выпущена издательством «Эдит Принт».
Итало Кальвино: Раздвоенный виконт
Роман «Раздвоенный виконт», опубликованный в 1952 году, положил начало знаменитой трилогии Итало Кальвино «Наши предки», вторая книга которой «Барон на дереве» уже переведена на армянский язык. Удивительная история виконта, произошедшая в XVII веке, который во время сражения с турками пушечным снарядом буквально был раздвоен, но выжил. Писатель мастерски переплетает миф и фантастический сюжет с описанием человека и с раздвоением личности, представляет символично-аллегорический образ, философскую глубину и юмор. Перевод с итальянского: Баграта Аветисяна: Книгу выпустило издательство «Антарес».
Кэтрин Ингрэм: Это Уорхол
Энди Уорхол, американский художник, иллюстратор, кинорежиссер, продюсер и лидер нового визуального искусства, движения поп-арт, является одним из самых неоднозначных и влиятельных художников. Простые, но смелые работы Уорхола не только открыли новое направление в искусстве, но и стали одним из самых узнаваемых символов США. В книге представлены важнейшие эпизоды из жизни художника, предопределившие его взгляды и вкусы. Детство в годы Великой депрессии, нищенская жизнь эммигранта, рисующая мать, переезд в Нью-Йорк, встречи с известными художниками того времени и т. д. Обращаясь к произведениям художника, в книге делается попытка показать, кто же Уорхол, творческая жизнь которого связана с сегодняшними концепциями коммерческого искусства, бренда, рекламы. Перевод с английского: Лусине Айрапетян; Книга выпущена издательством «Зангак».