Գյումրու ընտրատեղամասերից շատերը հարմարեցված չեն հատուկ կարիքներ ունեցող անձանց համար
ԳՅՈՒՄՐԻ, 17  ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում ընտրատեղամասերից շատերը հարմարեցված չեն հատուկ կարիքներ ունեցող անձանց համար: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ինչպես համապետական, այնպես էլ Գյումրիում հոկտեմբերի 17-ին անցկացվող ՏԻՄ ընտրություններին բցված տեղամասերից շատերի մուտքերի մոտ չկան թեքահարթակներ, կամ էլ՝ լինելու դեպքում նորմերին չէին համապատասխանում:
Խնդիրն առկա է ոչ միայն  Գյումրիում, այլ ողջ հանրապետությունում: «Ագաթ» հաշմանդամություն ունեցող կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Գայանե Գրիգորյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հիշեցրեց, որ ՀՀ տեղամասային կենտրոնների մատչելիության գնահատում է իրականացվել «Ագաթ» հաշմանդամություն ունեցող կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոն ՀԿ-ի կողմից՝ «Ընտրական գործընթացների և քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդում Հայաստանում (ՍԵՊՊԱ)» ծրագրի «Մատչելիություն և քաղաքական ներառում» բաղադրիչի դրամաշնորհով, որը տրամադրվել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) ֆինանսական աջակցությամբ Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության (IFES)  կողմից։
Ըստ Գայանե Գրիգորյանի՝ հանրապետության ամբողջ տարածքում առկա 2008 ընտրական տեղամասերից մշտադիտարկվել է 1987-ի մատչելիությունը։ «Պայմանականորեն թվով 524 տեղամասային կենտրոն կարելի է համարել մասամբ մատչելի, որոնք կարելի է քիչ ջանքերով և ֆինանսական ռեսուրսներով դարձնել լիովին մատչելի հաշմանդամություն ունեցող տարբեր խմբերի անձանց համար, քանի որոշ տարածքների անմատչելիությունը պայմանավորված է ոչ միայն նախագծային և շինարարական, այլև կազմակերպչական գործոններով»,- նշեց Գայանե Գրիգորյանը՝ տեղեկացնելով, որ իրենց կողմից տարբերանշաններ են փակցվել այն կառույցների մուտքերի մոտ, որոնք հարմարեցված են կամ կիսով չափով են հարմարեցված հատուկ կարիքներով անձանց տեղաշարժման համար:
Առաջնային է ոչ միայն տեղամասերում, այլ նաև դեպի տեղամասեր տանող ճանապարհների հարմարեցումը։ Բոլոր ընտրողները պետք է հավասար հնարավորություններ ունենան՝ իրացնելու իրենց ընտրական իրավունքը, կարողանալու ինքնուրույն մասնակցել ընտրական գործընթացներին՝ առանց կողմնակի աջակցության։  «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան Գյումրիում տեղամասերի նախագահները վստահեցրին՝ եթե լինի անհրաժեշտություն, իրենք կօգնեն անվասայլակը ներս բերել տեղամաս, կամ դա կանեն տարածքի հասանելի վայրից;
Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության տվյալներով՝ Հայաստանում 193,000 անձ ունի հաշմանդամություն, ինչը կազմում է Հայաստանի բնակչության 6%-ը:

Большинство избирательных участков в Гюмри не приспособлены для людей с ограниченными возможностями
Как  передает Арменпресс, у входов на многие избирательные участки, как на общегосударственных, так и на  выборах ОМС, проходящих в Гюмри 17 октября, нет пандусов, а если и были, то они не соответствовали нормам.
Проблема существует не только в Гюмри, но и во всей республике. Руководитель программы Центра защиты женщин с ограниченными возможностями "Агат" Гаяне Григорян сообщила Арменпресс, что доступность избирательных участков в Республике Армения оценивалась О/О "Центр защиты женщин с ограниченными возможностями" Агат" в рамках гранта на  компонент «Доступность и Участие в политике», предоставленном Международным фондом избирательных систем (IFES) при финансовой поддержке USAID.
По словам Гаяне Григорян, из 2008 и/у республики мониторинг проведен на 1987. «Условно 524 избирательных участка можно считать частично доступными, которые с небольшими усилиями и финансовыми ресурсами можно сделать полностью доступными для людей с различными формами инвалидности, поскольку недоступность некоторых участков обусловлена не только проектированием, строительством, но и организационными факторами, "- сказала Гаяне. Григорян, сообщив, что они вывесили на входах в строения указатели, которые приспособлены или частично приспособлены для передвижения людей с особыми потребностями.
Адаптация дорог, ведущих к избирательным участкам, также является приоритетом. Все избиратели должны иметь равные возможности для реализации своего права голоса, чтобы иметь возможность участвовать в избирательном процессе независимо, без внешней поддержки. В ответ на запрос  Арменпресс председатели избирательных участков в Гюмри заверили, что в случае необходимости помогут привезти инвалидную коляску на избирательный участок, либо сделают это из доступного места.
По данным Международного фонда избирательных систем (IFES), в Армении 193 000 человек имеют инвалидность, что составляет 6% населения Армении.