Կատաղի մարտեր են ընթանում Աֆղանստանի հյուսիս-արեւելքում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միանգամից մի քանի աղբյուրներ, որոնք մոտ են կանգնած հակաթալիբյան Ազգային դիմադրության ճակատին, հաղորդել են, որ հոկտեմբերի 15-ի առավոտից շարունակվում են մարտական բախումները Աֆղանստանի հյուսիս-արեւելքում գտնվող Բալխ նահանգի Անդարաբի հարթավայրում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ներկայում Անդարաբում կատաղի մարտ Է ընթանում թալիբների եւ Ազգային դիմադրության ճակատի միջեւ: Երկու կողմից կան զոհեր, նրանց ստույգ թիվը հայտնի չԷ»,-ասվում Է Twitter-ում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
Աղբյուրների խոսքով՝ մարտական բախումներ են ընթանում Բաղլան նահանգի Փուլի-Հիսար եւ Դիհ-Սալահ գավառների տարածքներում, թալիբները, ունենալով ավելի քան 60 սպանված, նահանջել են, կորուստներ կան նաեւ Ճակատի մարտիկների շրջանում, հաղորդվում Է նրանց երկու դաշտային հրամանատարների զոհվելու մասին: Թալիբները դեռ չեն մեկնաբանել տեղի ունեցածը, բայց սոցիալական ցանցերում զետեղված են տեսանյութեր, թե ինչպես են «Թալիբան»-ի զինյալների շարասյուներն ուղեւորվում Անդարաբի հարթավայր:
Մինչդեռ թալիբների պաշտպանության նախարարությունը Twitter-ում հայտարարել Է, որ Աթաուլլա Օմարին նշանակվել Է «Մազարի-Շարիֆ» կորպուսի հրամանատար: Կորպուսի շտաբը տեղակայված Է աֆղանական «Շահին» ազգային բանակի նախկին 209-րդ կորպուսի բազայում, որը գտնվում Է Բալհ նահանգի կենտրոնի՝ Մազարի-Շարիֆի, արվարձանում եւ պատասխանատու Է երկրի հյուսիսի անվտանգության համար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Ожесточенные бои идут на северо-востоке Афганистана
Сразу несколько источников, близких к антиталибовскому ("Талибан" - запрещенная в РФ террористическая организация) Фронту национального сопротивления сообщили о продолжающихся с утра пятницы боестолкновениях в долине Андараб провинции Балх на северо-востоке Афганистана, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"В настоящее время в Андарабе идет ожесточенный бой между талибами и Фронтом национального сопротивления. Есть жертвы с обеих сторон, точное количество жертв неизвестно", - говорится в сообщении, размещенном в твиттере.
По сведениям источников, боестолкновения идут на территории уездов Пули-Хисар и Дих-Салах провинции Баглан, талибы, понеся потери убитыми более 60 человек, отступили, есть потери и среди бойцов Фронта, сообщается о гибели двух их полевых командиров.
Талибы пока не комментировали происходящее, но в социальных сетях выложены видео, как колонны боевиков "Талибана" направляются в долину Андараб.
Тем временем, министерство обороны талибов объявило в твиттере что Атаулла Омари назначен командующим корпуса "Мазари-Шариф". Штаб корпуса расположен на базе бывшего 209-го корпуса афганской национальной армии "Шахин" в пригороде Мазари-Шарифа, центра провинции Балх и отвечал за безопасность на севере страны.