Հայաստանի համար կարեւոր է Շվեդիայի հետ փոխգործակցությունը նաեւ Հայաստան- Եվրամիություն հարաբերությունների ձեւաչափում. Ալեն Սիմոնյանն
Հայաստանի համար կարեւոր է Շվեդիայի հետ փոխգործակցությունը նաեւ Հայաստան-
Եվրամիություն հարաբերությունների ձեւաչափում. Ալեն Սիմոնյանն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Ազգային ժողովից, նշելով, որ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Շվեդիան Հայաստանի համար կարեւոր եւ վստահելի գործընկերներից է:
ԱԺ նախագահն անդրադարձել է տարբեր միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների միջեւ առկա սերտ եւ արդյունավետ համագործակցությանը:
Խոսելով Հայաստան-Շվեդիա համագործակցությունից՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել բարեկամ երկրի աջակցությունը Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացներին, ինչպես նաեւ արժեւորել մի շարք ոլորտների զարգացման գործում Շվեդիայի կառավարության ցուցաբերած ֆինանսական աջակցությունը:
Երկկողմ համագործակցության համատեքստում ԱԺ նախագահը փաստել է, որ Հայաստանի համար կարեւոր է Շվեդիայի հետ փոխգործակցությունը նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ձեւաչափում:
Պատրիկ Սվենսոնն իր հերթին կարեւորել է երկկողմ խորհրդարանական կապերի զարգացումը, բազմոլորտ համագործակցության ընդլայնումը:

Cooperation with Sweden important for Armenia also in format of Armenia-EU relations – Parliament Speaker
Cooperation with Sweden important for Armenia also in format of Armenia-EU relations –
Parliament Speaker
YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan received today Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to the Republic of Armenia Patrik Svensson, the Parliament’s press service said.
Welcoming the Ambassador, the Speaker has underlined that Sweden is one of the important and trustworthy partners for Armenia.
The Parliament Speaker touched upon the close and effective cooperation existing between the delegations of two countries on the different international parliamentary platforms.
Speaking about Armenia-Sweden cooperation, Alen Simonyan highly assessed the support of the friendly country in the democratic processes going on in Armenia, as well as valued the financial assistance shown by the Government of Sweden in the development of a number of spheres.
In the context of bilateral cooperation, the Speaker has affirmed that the cooperation with Sweden is important also in the format of Armenia-European Union relations.
Patrik Svensson highlighted the development of the bilateral parliamentary ties and the expansion of cooperation in many spheres.