ՊԵԿ-ը հավաքագրել է ռեկորդային հարկային եկամուտ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2021 թվականին 9 ամսում հարկերի հավաքագրումը կազմել է 1 տրիլիոն 137 մլրդ դրամ: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը:
«2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի համար այս ցուցանիշը 1 տրիլիոն 79 մլրդ դրամ էր, իսկ 2020 թվականի 9 ամիսների համար՝ 1 տրիլիոն 16 մլրդ դրամ: 2019 թվականի 9 ամիսների համեմատ աճը կազմել է ավելի քան 58 մլրդ դրամ կամ 5.4%: Հայտնի է, որ այդ տարին շատ առումներով ռեկորդային էր, այսինքն` նոր ռեկորդ գրանցվեց»,- ասաց Բադասյանը:
Նրա խոսքով՝ օգոստոսի դրությամբ Հայաստանում աշխատատեղերի թիվը եղել է 642 հազար 292, հարկային բազան՝ 139,1 մլրդ դրամ, իսկ միջին աշխատավարձը՝ 216 հազար 665 դրամ:
«Այս թվերը նույնպես զգալիորեն ավելի բարձր են, քան 2019 և 2020 թվականներին: 2019 թվականի 9 ամիսների համեմատ ՀԴՄ կտրոնների և հաշվապահական փաստաթղթերի գործարքների աճը կազմել է 24%: Դրամական արտահայտմամբ աճը կազմել է ավելի քան 24 մլրդ դրամ»,- ընդգծեց ՊԵԿ նախագահը:

КГД набрал рекордный налоговый доход
Сбор налогов за 9 месяцев 2021 г. составил 1 трлн 137 млрд драмов. Об этом, после заседания правительства, заявил журналистам председатель Комитета государственных доходов Рустам Бадасян.
«За аналогичный период 2019 года этот показатель составил 1 трлн 79 млрд драмов, а за 9 месяцев 2020 года - 1 трлн 16 млрд драмов. По сравнению с 9 месяцами 2019 года рост составил более 58 млрд драмов или 5,4%. Известно, что тот год был рекордным по многим параметрам, то есть был установлен новый рекорд», - сказал Бадасян.
По его словам, по состоянию на август количество рабочих мест в Армении составляло 642 292, налоговая база - 139,1 млрд драмов, а средняя заработная плата - 216 665 драмов.
«Эти цифры также значительно выше, чем в 2019-2020 годах. По сравнению с 9 месяцами 2019 года рост кассовых приходов и бухгалтерских операций увеличился на 24%. В денежном выражении рост составил более 24 млрд драмов», - подчеркнул председатель Комитета государственных доходов.