ՀՖՖ-ն շնորհավորել է Նիկիտա Սիմոնյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան շնորհավորել է լեգենդար ֆուտբոլիստ և մարզիչ, Ռուսաստանի ֆուտբոլային միության փոխնախագահ Նիկիտա Սիմոնյանին ծննդյան 95-ամյակի կապակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՖՖ-ն իր խորին երախտագիտությունն է հայտնել Նիկիտա Սիմոնյանին՝ հայկական ֆուտբոլի զարգացման մեջ անգնահատելի ավանդ ունենալու համար: «Սիմոնյանի անվան հետ են կապված հայկական ֆուտբոլի ամենավառ էջերը: Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով հոբելյարին՝ մաղթում ենք նրան քաջ առողջություն, երջանկություն և բարեկեցություն»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հայկական ֆուտբոլի լեգենդ Նիկիտա Սիմոնյանը տոնում է ծննդյան 95-ամյակը: Վաստակաշատ, փառաբանված մարզիչը ծնվել է 1926 թվականին: Հայ անվանի ֆուտբոլիստը խաղացել է Սուխումի «Դինամո»-ում (1940), Մոսկվայի «Կռիլյա Սովետով» (1946/48) եւ «Սպարտակ» (1949/59) ակումբներում: ԽՍՀՄ առաջնություններում որպես ֆուտբոլիստ անցկացրել է 267 հանդիպում, խփել` 144 գնդակ: 1956 թվականի Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն է, ԽՍՀՄ բազմակի չեմպիոն եւ գավաթակիր: ԽՍՀՄ վաստակավոր մարզիչ: 1973 թվականին Երեւանի «Արարատ»-ը նրա ղեկավարությամբ դարձել է ԽՍՀՄ չեմպիոն եւ գավաթակիր: Սիմոնյանը գլխավորել է նաեւ Մոսկվայի «Սպարտակ»-ը (ԽՍՀՄ կրկնակի չեմպիոն եւ եռակի գավաթակիր) եւ Օդեսայի «Չեռնոմորեց»-ը, ինչպես նաեւ ԽՍՀՄ հավաքականը (1976/79): Այժմ Ռուսաստանի Դաշնության ֆուտբոլային միության առաջին փոխնախագահն է:
Ականավոր ֆուտբոլիստն ու մարզիչը պարգեւատրվել է ՖԻՖԱ-ի շքանշանով: Արժանացել է նախկին ԽՍՀՄ բազմաթիվ մեդալների ու շքանշանների: Պարգևատրվել է Հայաստանի Հանրապետության «Մովսես Խորենացի» մեդալով, Երևանի պատվավոր քաղաքացի է:

ФФА поздравила Никиту Симоняна
Федерация футбола Армении поздравила легендарного футболиста, тренера, вице-президента Российского футбольного союза Никиту Симоняна с 95-летием.
Как передает «Арменпресс», ФФА выразила глубокую благодарность Никите Симоняну за неоценимый вклад в развитие армянского футбола. «С именем Симоняна связаны самые яркие страницы армянского футбола. Еще раз поздравляем юбиляра, желаем ему здоровья, счастья и благополучия», - говорится в послании ФФА.
Легенда армянского футбола Никита Симонян отмечает 95-летний юбилей. Заслуженный, прославленный тренер родился в 1926 году. Знаменитый армянский футболист выступал за сухумское «Динамо» (1940 г.), за московские «Крылья Советов» (1946/1948 гг.) и за «Спартак» (1949/1959 гг.). В чемпионатах СССР он отыграл 267 матчей и забил 144 гола. Он чемпион Олимпийских игр 1956 года, многократный чемпион СССР, обладатель кубка СССР, заслуженный тренер СССР. В 1973 году под его руководством ереванский «Арарат» стал чемпионом и обладателем кубка СССР. Симонян возглавлял и московский «Спартак» (двукратный чемпион СССР и трехкратный обладатель кубка) и одесский «Черноморец», а также сборную СССР (1976/1979 гг.).
В настоящее время он первый вице-президент Футбольной ассоциации Российской Федерации.
Выдающийся футболист и тренер награжден орденом ФИФА, многими медалями и орденами  СССР, медалью «Мовсес Хоренаци» Республики Армения, является почетным гражданином Еревана.