Ճանապարհները բացելուց առաջ դրանցով նախևառաջ պետք է վերադառնան ռազմագերիները. Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի իշխանությունների համար Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցն ամենաառաջնայիններից է, դրա համար անում են ամեն ինչ:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում վստահեցրեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Ռազմագերիներն ամբողջությամբ վաղուց պետք է վերադարձած լինեին: Ադրբեջանը փաստացի չի կատարում իր կողմից ստանձնած պարտավորությունները՝ տարբեր շինծու արդարացումներ բերելով»,-ասաց Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահը շեշտեց՝ ռուս գործընկերների ընկալումն այս հարցում նույնն է. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը, որը ենթադրում է բոլոր պահվող անձանց վերադարձ, աներկբա պետք է կատարվի:
«Այսօր, երբ խոսում ենք ճանապարհների բացման, հարաբերությունների և խաղաղության մասին, պետք է մի բան մշտապես ասենք, որ այդ ճանապարհները բացելուց բացի այդ ճանապարհներով նախևառաջ պետք է մեր ռազմագերիները վերադառնան»,-ասաց նա:
Սիմոնյանը ՌԴ-ում իր հանդիպումներում կոնկրետ անձանց հետ կապված քննարկումներ է ունեցել: «Կին ռազմագերու հետ կապված ինֆորմացիա կա: Ցավոք սրտի, ադրբեջանական կողմը չի հաստատում այդ տեղեկությունը: Այսօր ես ունեմ հանդիպում նաև Կարմիր խաչի ներկայացուցիչների հետ, որտեղ այդ հարցը պետք է քննարկեմ իրենց հետ: Մեծ հույսեր և վստահություն ունեմ, որ մոտ ապագայում մենք ռազմագերի հասկացությունը, միգուցե, կթողնենք անցյալում: Համենայնդեպս, մենք ամեն ինչ անում ենք, դա մեզ համար ամենաառաջին խնդիրներից է»,-վստահեցրեց ԱԺ նախագահը:
Ադրբեջանը, չնայած նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությանը, դեռևս հրաժարվում է ամբողջությամբ վերադարձնել բոլոր հայ գերիներին:

Пленные должны вернуться в первую очередь, до открытия дорог: Ален Симонян
Вопрос возвращения армянских военнопленных, незаконно содержащихся в Азербайджане, для властей Армении является одним из важнейших. Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами в Парламенте заявил председатель НС Ален Симонян.
«Военнопленные уже давно должны были вернуться. Азербайджан фактически не выполняют взятые на себя обязательства, приводя различные ложные оправдания», - сказал Симонян.
Председатель НС подчеркнул, что восприятие российскими коллегами этого вопроса такое же. Пункт 8 заявления от 9 ноября, предполагающий возвращение всех задержанных, должен быть выполнен безоговорочно.
«Сегодня, когда мы говорим об открытии дорог, об отношениях, о мире, мы всегда должны говорить, что до открытия этих дорог должны вернуться наши военнопленные», - сказал он.
В России Симонян по этому вопросу имел встречи с конкретными людьми. «Есть информация о женщине-военнопленной. К сожалению, азербайджанская сторона не подтверждает эту информацию. Сегодня у меня встреча с представителями Красного Креста, я должен обсудить с ними именно этот вопрос. Я очень надеюсь и уверен, что в ближайшем будущем мы сможем понятие военнопленный оставить в прошлом. В любом случае, мы делаем все, это для нас одна из первых задач», - заверил председатель НС.
Азербайджан, несмотря на свое обязательство по трехстороннему заявлению от 9 ноября, по-прежнему отказывается вернуть всех армянских пленных.