Լիտվան պատրաստ է օժանդակություն ցուցաբերել ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումներին. ՀՀ վարչապետը հանդիպել է Սեյմասի նախագահին
Լիտվան պատրաստ է օժանդակություն ցուցաբերել ՀՀ-ում ժողովրդավարական
բարեփոխումներին. ՀՀ վարչապետը հանդիպել է Սեյմասի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շարունակվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Լիտվայի Հանրապետություն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, կառավարության ղեկավարը հանդիպում է ունեցել Լիտվայի Սեյմասի նախագահ Վիկտորիա Չմիլիտե-Նիելսենի հետ:
Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների խորհրդարանների միջև համագործակցության զարգացումն ու ամրապնդումն ինչպես երկկողմ հարաբերությունների, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում: Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Չիմիլիտե-Նիելսենն ընդգծել են միջխորհրդարանական կապերի կարևորությունը, որոնք կարող են նպաստել երկու երկրների միջև բարեկամական կապերի ամրապնդմանը, իրավապայմանագրային դաշտի կատարելագործման ուղղությամբ փորձի փոխանակմանը:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, դրանց արդյունավետ իրականացման գործում փոխգործակցությանը:
Լիտվայի խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ իր երկիրը պատրաստ է սերտորեն համագործակցել ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում ևս նշել, որ դեկտեմբերին կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովին ընդառաջ լիտվական կողմը կիրականացնի Հայաստանին օժանդակություն ցուցաբերելու անհրաժեշտ գործողություններ:
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Փաշինյանը գրառում է կատարել Սեյմասի պատվավոր հյուրերի գրքում, այնուհետև ծանոթացել այնտեղ բացված հայ-լիտվական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված 19-րդ դարի վերջի և 20-րդ դարի սկզբի լիտվական մամուլում հայ ժողովրդի պատմությանը վերաբերող հրապարակումների ցուցահանդեսում ներկայացված նյութերին:

Литва готова содействовать демократическим реформам Армении: встреча премьера РА с председателем Сейма
Литва готова содействовать демократическим реформам Армении: встреча премьера РА с
председателем Сейма
Продолжается официальный визит премьер-министра Никола Пашиняна в Литовскую Республику. Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате премьер-министра РА, он встретился со спикером Сейма Литвы Викторией Чмилите-Нильсен.
Собеседники отметили значение развития и укрепления сотрудничества между парламентами двух стран как в рамках двусторонних отношений, так и в рамках международных организаций. Никол Пашинян и Виктория Чимилите-Нильсен подчеркнули важность межпарламентских связей, которые могут способствовать укреплению дружеских связей между двумя странами и обмену опытом в совершенствовании правового поля.
Стороны коснулись демократических реформ, проводимых в Армении во всех сферах и сотрудничества в целях их эффективности.
Спикер Сейма Литвы отметила, что ее страна готова к тесному сотрудничеству в рамках программы ЕС Восточного партнерства.
В завершение встречи Никол Пашинян сделал запись в Книге почетных гостей Сейма. Затем осмотрел материалы, представленные на выставке публикаций литовской прессы, касающиеся истории армянского народа конца XIX - начала XX веков. Выставка посвящена 30-летию армяно-литовских отношений.