Աշխատարաններ, քննարկումներ. «Ոսկե ծիրանը» մեկնարկ տվեց «Գաիֆ Պրո» կինոյի զարգացման հարթակին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ոսկե ծիրան» 18-րդ միջազգային կինոփառատոնին անցկացվող «Գաիֆ Պրո» (GAIFF Pro) արտադրական հարթակը կինոոլորտի սկսնակ և հասուն ներկայացուցիչներին հնարավորություն կտա մասնակցելու հետաքրքիր աշխատարանների, քննարկումների, կրթական դասընթացների, որոնք վարում են արտերկրից ժամանած բարձրակարգ մասնագետները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ծրագրի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 4-ին Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունում (ՀԲԸՄ):
«Մեր նպատակն է այստեղ ներգրավել կինոհասարակությանը, կինոյով հետաքրքրված մարդկանց, ուստի նախաձեռնությունների մեծ մասը հանրության լայն շրջանակի համար բաց է: Նախատեսվում են միջոցառումներ, որոնց շրջանակում և՛ հայաստանցի, և՛ արտերկրից ժամանած մասնագետները խոսելու են կինոյին վերաբերող տարբեր հարցերի շուրջ, անդրադառնալու են կինոյում արխիվային նյութերի օգտագործմանը, պահպանմանն ու վերականգնմանը, կինոքննադատությանը, ոլորտի խնդիրներին, ներկայացվելու են այն մեթոդները, թե ինչպես է պետք գնել ֆիլմը, այն տարածել ու վաճառել այլ երկրներում և այլն»,-պատմեց «Գաիֆ Պրոյի» ծրագրերի ղեկավար Սոնա Կարապողոսյանը:
Խոսելով հարթակի նախապատմության մասին՝ «Ոսկե ծիրանի» համահիմնադիր, կինոքննադատ Սուսաննա Հարությունյանը հիշեցրեց՝ դեռ 2007 թվականից կինոփառատոնը կյանքի է կոչել «Ռեժիսորներ առանց սահմանների» հարթակը, որը միտված է եղել երիտասարդ ռեժիսորների, պրոդյուսերների նախագծերի զարգացմանը, փաթեթավորմանն ու ներկայացմանը:
«Շատ ֆիլմեր, որոնք նկարահանվեցին 2008-2009-ից հետո, և արժանացան «Ոսկե ծիրանի» մրցանակների, այդ հարթակի արդյունքն են: Նորա Մարտիրոսյանի «Երբ որ քամին հանդարտվի» ֆիլմը, որը ցուցադրվել է Կաննի կինոփառատոնում, 2014-ին մեր հարթակում ներկայացված կինոնախագծերից էր: «Ռեժիսորներ առանց սահմանների» նախագիծը հետագայում ընդհատվեց ֆինանսական և այլ պատճառներով, սակայն ես ուրախ եմ, որ «Ոսկե ծիրանի» շրջանակում ստեղծվեց նոր թիմ, որը ձևավորեց «Գաիֆ Պրո» հարթակը և նախկին հիմքի վրա կառուցեց նոր գաղափարներով ու առավել ընդլայնված, ամբիցիոզ ծրագիր, որի պոտենցիալը հայկական կինոինդուստրիայի համար արդեն երևում է»,- շեշտեց Հարությունյանը:
Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը 2021-ին անցկացվում է հոկտեմբերի 3-10-ը: Կինոփառատոնի շրջանակում նախատեսվում է ցուցադրել աշխարհի տարբեր մասերում նկարահանված ֆիլմեր, որոնք անդրադառնում են պատերազմներին՝ հանդիսատեսին օգնելով խորհել տարբեր իրողությունների շուրջ, իսկ միջազգային ճանաչում վայելող կինոգործիչները, որոնք ժամանել են Հայաստան, վարպետության դասեր կանցկացնեն:
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը Երևանում տեղի ունեցող ամենամեծ մշակութային իրադարձություններից է: Հիմնվել է 2004 թվականին` «Ոսկե ծիրան» կինոյի զարգացման հիմնադրամի, Կինոգետների և կինոլրագրողների հայկական ասոցիացիայի կողմից։ «Ոսկե ծիրան»-ի հիմնադիրներն են կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը, կինոքննադատներ Միքայել Ստամբոլցյանը և Սուսաննա Հարությունյանը։

Мастерские, обсуждения: «Золотой абрикос» открыл платформу развития кино «Гаиф Про»
Продюсерская платформа «Гаиф Про» (GAIFF Pro) XVIII Международного кинофестиваля «Золотой абрикос» новичкам и уже опытным специалистам предоставит возможность принять участие в увлекательных семинарах, дискуссиях и учебных курсах, проводимых высококвалифицированными специалистами из-за рубежа.
Как передает «Арменпресс», торжественная церемония открытия платформы состоялась 4 октября в Армянском Всеобщем благотворительном союзе (AGBU).
«Наша цель - вовлечь кинематографическое сообщество, людей, интересующихся кино, поэтому большинство инициатив открыты и для широкой публики. Запланированы мероприятия, в рамках которых специалисты как из Армении, так и из-за рубежа расскажут о различных вопросах, связанных с кино, рассмотрят вопросы использования, сохранения и реставрации архивных материалов в кино, кинокритики, проблем этой области, представят методики покупки фильмов, распространения и продажи в других странах и т. д.», - рассказала Сона Карапогосян, программный менеджер Gaif Pro.
Говоря об истории платформы, соучредитель «Золотого абрикоса», кинокритик Сусанна Арутюнян напомнила, что с 2007 года на кинофестивале запущена платформа «Режиссеры без границ», которая направлена на разработку и презентацию проектов молодых режиссеров и продюсеров.
«Многие фильмы, снятые после 2008-2009 годов и получившие награду Golden Apricot Awards, являются результатом этой платформы. Фильм Норы Мартиросян «Когда утихнет ветер», который был показан на Каннском кинофестивале, был одним из кинопроектов, представленных на нашей площадке в 2014 году. Проект «Режиссеры без границ» был прекращен по финансовым и другим причинам, но я рада, что была сформирована новая команда Golden Apricot, которая сформировала платформу Gaif Pro, опираясь на новые идеи и более амбициозную программу. Армянская киноиндустрия растет», - подчеркнула Арутюнян.
Ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос 2021» проходит с 3 по 10 октября. На кинофестивале будут представлены фильмы разных стран, посвященные войнам, помогающие зрителям задуматься о реалиях, а всемирно известные кинематографисты, прибывшие в Армению, дадут мастер-классы.
Международный кинофестиваль «Золотой абрикос» - одно из крупнейших культурных событий Еревана. Он был основан в 2004 году Фондом развития кино «Золотой абрикос» и Армянской ассоциацией кинокритиков и журналистов. Основателями «Золотого абрикоса» являются кинорежиссер Арутюн Хачатрян и кинокритики Микаэл Стамболцян и Сусанна Арутюнян.