Երևանում մեկնարկեց ԱՊՀ երկրների զբոսաշրջության խորհրդի հերթական նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում իր աշխատանքն է սկսել ԱՊՀ անդամ պետությունների զբոսաշրջության խորհրդի հերթական նիստը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի պարտականությունները կատարող Արթուր Խաչատրյանը նիստի բացմանը ողջունելով հյուրերին՝ ընդգծել է, որ ԱՊՀ երկրներին միավորող ընդհանուր պատմությունը, մշակույթը, արժեքները և ավանդույթները կարող են նպաստել համատեղ զբոսաշրջային արտադրանքի զարգացմանը և զբոսաշրջային հոսքերի ավելացմանը երկրների միջև։
Հայ պաշտոնյայի գնահատմամբ՝ առկա պատմամշակութային և տնտեսական կապերի հիման վրա ընդհանուր զբոսաշրջային տարածություն ձևավորելու անհրաժեշտությունը գնալով աճում է:
«Զբոսաշրջության կոմիտեն աշխատում է բարձրացնել Հայաստանի ճանաչելիությունը՝ իբրև զբոսաշրջային գրավիչ կենտրոնի: Հայաստանում զարգացած է լեռնային, ձմեռային և էքստրեմալ տուրիզմը: Աշխատանքներ են իրականացվում գինու, փառատոնային, կրոնական, մարզական, առողջարանային, քաղաքային և էկոտուրիզմը զարգացնելու ուղղությամբ: Հյուրընկալությունը, հարմարավետությունը, լավ տպավորությունները, անվտանգությունը, պատմամշակութային արժեքները և բազմազանությունը հիմնական նախադրյալներն են Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման համար: Միևնույն ժամանակ, աճում է ընդհանուր զբոսաշրջային տարածություն ձևավորելու անհրաժեշտությունը եղած պատմամշակութային և տնտեսական կապերի հիման վրա: Մեր պետությունների իշխանությունները կարող են դրական ազդեցություն ունենալ ինտեգրացիոն գործընթացների ինտենսիվացման վրա: Զբոսաշրջության զարգացումը ԱՊՀ երկրների միջև շատ արդիական է ու կարևոր, քանի որ դա մեր ժողովուրդների միջև միջմշակութային երկխոսության զարգացման և բարեկամության ամրապնդման ամենաարդյունավետ միջոցն է»,- նշեց Արթուր Խաչատրյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով ԱՊՀ գործադիր խորհրդին փոխգործակցության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի համար:
ԱՊՀ գործադիր խորհրդի փոխնախագահ Բեկետժան Ժումախանովը՝ նկատելով, որ սա խորհրդի առաջին հանդիպումն է երկարատև հեռավար շփումներից հետո, շեշտեց, որ, չնայած կորոնավիրուսի համավարակի առաջացրած բոլոր բարդություններին և խոչընդոտներին, գործադիր խորհրդի ակտիվ գործունեությունը մի շարք կարևոր նախաձեռնություններ է ներառել ԱՊՀ օրակարգում, որոնք հաջողությամբ իրագործվել են:
«Վերջին տարիներին Գործադիր խորհուրդը նշանակալի աշխատանք է իրականացրել նոր երկարաժամկետ փաստաթղթերի ձևավորման ուղղությամբ: Այսպես, ԱՊՀ անդամ պետությունների կառավարությունների խորհրդի նախաձեռնությամբ 2020 թ. մայիսին հաստատվել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության զարգացման ռազմավարությունը զբոսաշրջության ոլորտում 2021-2030 թթ.: Ուրախալի է, որ Խորհուրդը հոբելյանական տարեդարձին՝ ԱՊՀ ձևավորման 30-ամյակին մոտեցել է աշխատանքի այսպիսի տպավորիչ արդյունքներով», - արձանագրեց Բեկետժան Ժումախանովը:
ԱՊՀ զբոսաշրջության խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստան էին ժամանել ԱՊՀ զբոսաշրջության խորհրդի կազմում ընդգրկված պետությունների՝ Բելառուսի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի, Ղազախստանի զբոսաշրջության լիազոր մարմինների, ինչպես նաև ԱՊՀ գործադիր ու զբոսաշրջության խորհուրդների ներկայացուցիչները։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ԱՊՀ անդամ պետությունների միջազգային զբոսաշրջային համագործակցության ռազմավարության նախագծին, զբոսաշրջության ոլորտում պետական և մասնավոր հատվածի գործընկերության զարգացմանը, տրանսպորտի ոլորտում համագործակցությանը վերաբերող և այլ հարցեր։ Նաև անցկացվել են հիբրիդային ձևաչափով քննարկումներ ԱՊՀ անդամ պետությունների զբոսաշրջության ոլորտի պետական հատվածի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Նիստը Հայաստանում անցկացնելու մասին որոշումը ընդունվել է 2019 թվականին՝ ԱՊՀ մասնակից պետությունների զբոսաշրջության խորհրդի նիստի շրջանակում: 2020 թվականին կայացած Խորհրդի հերթական նիստի ընթացքում Խորհրդի ղեկավարումը փոխանցվել է Հայաստանին:

В Ереване проходит очередное заседание Совета по туризму стран СНГ
Как сообщает «Арменпресс», и. о. председателя Комитета по туризму Министерства экономики Армении Артур Хачатрян, приветствуя гостей на открытии заседания, подчеркнул, что общая история, культура, ценности и традиции могут способствовать развитию совместных туристических продуктов, увеличение туристических потоков между странами.
По его словам все возрастает потребность в создании общего туристического пространства на основе существующих исторических, культурных и экономических связей.
«Комитет по туризму работает над тем, чтобы повысить престиж Армении как привлекательного туристического центра. В Армении развит горный, зимний и экстремальный туризм. Ведется работа по развитию винного, фестивального, духовного, спортивного, санаторно-курортного туризма и экотуризма. Гостеприимство, комфорт, хорошие впечатления, безопасность, исторические и культурные ценности, разнообразие - основные предпосылки для развития туризма в Армении. В то же время растет потребность в создании единого туристического пространства на основе существующих исторических, культурных и экономических связей. Правительства наших государств могут положительно повлиять на активизацию интеграционных процессов. Развитие туризма между странами СНГ очень актуально и важно, поскольку это наиболее эффективный способ развития межкультурного диалога и укрепления дружбы между нашими народами», - сказал Артур Хачатрян, поблагодарив Исполнительный совет СНГ за его усилия по укреплению сотрудничества.
Отметив, что это первое заседание Исполнительного совета СНГ после контактов на расстоянии, заместитель председателя Исполнительного совета СНГ Бекетжан Гумаханов подчеркнул, что, несмотря на все осложнения и препятствия, вызванные пандемией, совет внес ряд важных инициатив в повестку дня СНГ, которые были успешно реализованы.
«За последние годы Исполнительный совет проделал значительную работу по разработке новых долгосрочных документов. Так, по инициативе Совета правительств государств-участников СНГ в мае 2020 года была утверждена Стратегия развития сотрудничества государств-участников СНГ в сфере туризма на 2021-2030 годы. Отрадно, что Совет к юбилейной дате, 30-летию подошел со столь впечатляющими результатами», - сказал Бекетжан Гумаханов.
Для участия в заседании Совета по туризму СНГ в Армению прибыли представители Советов по туризму Беларуси, Кыргызстана, Молдовы, России, Таджикистана, Узбекистана, Казахстана, а также Исполнительного совета и Совета по туризму СНГ.
В ходе заседания были обсуждены и другие вопросы, касающиеся проекта стратегии международного туристического сотрудничества государств-участников СНГ, развития государственного и частного партнерства в сфере туризма, сотрудничества в области транспорта. Были и обсуждения в гибридном формате прошли с участием представителей госсектора туристической отрасли СНГ.
Решение о проведении заседания в Армении было принято в 2019 году в рамках заседания Совета по туризму СНГ. В ходе очередного заседания Совета в 2020 году руководство Советом было передано Армении.