Վրաստանի վարչապետը հույս ունի, որ կնպաստի Բաքվի և Երևանի հարաբերությունների կարգավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հայտարարել Է, որ առաջիկայում պլանավորում Է այցելել Ադրբեջան ու Հայաստան և հույս ունի, որ դրական դեր կխաղա հարևան երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Վաղը ես ուղևորվում եմ Բաքու: Հանդիպում կունենամ նախագահ Ալիևի հետ, որին ես շատ եմ հարգում: Մենք լավ հարաբերություններ ունենք: Ամենագլխավորը՝ մենք միմյանց վստահում ենք: Երբ վստահություն կա երկրների և ղեկավարների միջև, կարծում եմ՝ բոլոր հարցերը կլուծվեն հարկ եղած ձևով»,- Ղարաբաշվիլին ասել Է սեպտեմբերի 28-ին IMEDI հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Ես նույն այդպիսի հարաբերություններ ունեմ Հայաստանի վարչապետ պարոն Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ով մի քանի շաբաթ առաջ եղել Է Թբիլիսիիում: Առաջիկայում ես նաև պլանավորում եմ այցելել Հայաստան: Կարծում եմ, որ կկարողանամ իմ ողջ Էներգիան ներդնել հարաբերությունների (Երևանի և Բաքվի միջև.-խմբ.) կարգավորման գործում և դրական դեր խաղալ»,- ասել է Վրաստանի վարչապետը:
ՏԱՍՍ-ը հիշեցնում է, որ Ղարիբաշվիլին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանում համաշխարհային առաջնորդներին առաջարկել Է «հարևանության խաղաղ նախաձեռնություն»՝ Սևծովյան տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար: Ավելի ուշ Կառավարության ղեկավարը հայտարարել Էր, որ Վրաստանը հանդես Է գալիս Թբիլիսիում հայկական և ադրբեջանական կողմերի բարձր մակարդակով շփումների համար հարթակ ստեղծելու նախաձեռնությամբ:

Georgian PM hopes to contribute to normalization of relations between Yerevan and Baku
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili has announced that he is planning to visit Armenia and Azerbaijan soon and expressed hope that he will play a positive role in the settlement of the relations between the neighboring countries, reports TASS.
“Tomorrow I depart for Baku. I will meet with President [of Azerbaijan] [Ilham] Aliyev, whom I respect very much. We have good relations. The most important is that we trust each other. When there is trust between the countries and their leaders, I think all issues will be solved properly”, the Georgian PM said in an interview to IMEDI TV.
“I have similar relations with [Prime Minister of Armenia] Mr. [Nikol] Pashinyan, who recently visited Tbilisi. I am also planning to visit Armenia. I think I will be able to invest all my energy for the settlement [of relations between Yerevan and Baku] and play a positive role”, he added.
Earlier during the 76th UN General Assembly the Georgian PM proposed the world leaders “a peace neighborhood initiative” for ensuring peace and stability in the Black Sea region. He has also stated that Georgia offers to create a platform in Tbilisi for high-level contacts between the Armenian and Azerbaijani sides.