Ես չեմ փախչի. Լուկաշենկոն խոստացել է լինել Բելառուսի անկախության երաշխավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն՝ երկրի ղեկավարի պաշտոնից հեռանալուց հետո Բելառուսի անկախության երաշխավոր մնալու խնդրանքին ի պատասխան հայտարարել է, որ «երբեք ոչ մի տեղից» և չի փախչել և չի փախչի:
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Սպուտնիկ Բելառուս»-ը, Սահմանադրական հանձնաժողովի ընդլայնված նիստում նրա անդամներից մեկը՝ Վլադիմիր Բասկոն դիմել է Լուկաշենկոյին՝ խնդրելով լինել երկրի անկախության երաշխավոր նաև նախագահի պաշտոնից հեռանալուց հետո:
«Այն բանից հետո, երբ Դուք կթողնեք նախագահի պաշտոնը, շատ կցանկանայինք, և ես Ձեզ անձամբ եմ խնդրում, ամեն դեպքում փորձել մնալ մեր երկրի անկախության երաշխավորի դերում»,- ասել է Բասկոն:
«Միանգամից պատասխանում եմ հարցին, որպեսզի չունենաք այլ մտքեր. ես երբեք ոչ մի տեղից չեմ փախչել և չեմ փախչի»,- ի պատասխան ասել է Լուկաշենկոն:

"Я не сбегу". Лукашенко пообещал быть гарантом независимости Белоруссии
Президент Белоруссии Александр Лукашенко в ответ на просьбу оставаться гарантом независимости страны и после ухода с поста главы государства заявил, что "никогда ниоткуда" не бежал и не сбежит.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, на расширенном заседании конституционной комиссии один из ее членов Владимир Басько обратился к Лукашенко с просьбой быть гарантом независимости страны после ухода с высшего государственного поста.
"После того, как вы оставите пост президента, очень хотелось бы, и я вас лично прошу об этом, все-таки попытаться остаться в роли гаранта независимости нашего государства, спокойствия и мира в нашей стране", - сказал он.
"Отвечаю сразу на вопрос, чтобы у вас не было шальных мыслей: я никогда ниоткуда не бежал и не сбегу!" – приводит агентство слова Лукашенко.