Ազգային ժողովը հյուրընկալել է սփյուռքահայ երիտասարդների
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը սեպտեմբերի 28-ին հյուրընկալել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակում  ճանաչողական այցով Հայաստանում գտնվող մի խումբ սփյուռքահայ երիտասարդների:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ԱԺ-ից, հանձնաժողովի նախագահը խոսել է Հայաստան-սփյուռք կապի եւ ակտիվ համագործակցության կարեւորության մասին:
Հարց ու պատասխանի ձեւաչափում պատգամավորն անդրադարձել է հայրենադարձությանը վերաբերող օրենքի անհրաժեշտությանը: Պատգամավորի խոսքով՝ նախագիծն արդեն հաջորդ տարի կդրվի շրջանառության մեջ:
Երիտասարդներն առաջարկել են ներգաղթը դարձնել մասնագիտական՝ ըստ անհրաժեշտ ոլորտների: Անդրադարձ է կատարվել Սփյուռքի դպրոցներում հայոց լեզվի դասավանդման անհրաժեշտությանը, նշվել է, որ այնտեղ ունեն մասնագետների կարիք: Առաջարկվել է ուսուցիչների թափուր աշխատատեղերի հարցը լուծել պետական մակարդակով:
Սփյուռքահայերը բարձրացրել են ՀՀ խորհրդարանում ներկայացուցիչ ունենալու հարցը` այդ համատեքստում կարեւորելով նաեւ իրենց մասնակցությունն ընտրական գործընթացներին:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը խոստացել է բարձրացված հարցերին անդրադառնալ վերոնշյալ օրենքի նախագծի քննարկման շրջանակներում եւ լուծումներ տալ դրանց:

Молодежь диаспоры посетила НС Армении
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян 28 сентября принял группу армянской молодежи диаспоры, находящуюся с ознакомительным визитом в Армении в рамках программы «Молодой посол диаспоры».
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, приветствуя гостей, С.Габриелян подчеркнул важность связей и активного сотрудничества Армения–диаспора.
В формате вопросов-ответов депутат коснулся необходимости принятия закона о репатриации. По его словам, проект будет введен в обращение уже в следующем году.
Представители диаспорной молодежи предложили сделать иммиграцию профессиональной – по  востребованным сферам. Затронута необходимость преподавания армянского языка в школах диаспоры, где ощущается потребность в специалистах. Предложено решить проблему вакансий учителей на государственном уровне.
Армяне диаспоры подняли вопрос о представителе в парламенте Армении, подчеркнув в этом контексте также свое участие в избирательных процессах.
Председатель постоянной комиссии пообещал в рамках обсуждения вышеуказанного законопроекта рассмотреть поднятые вопросы и дать им решения.