Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի տնօրեն Ջեյմս Դե Ուիթի գլխավորած պատվիրակությանը
Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի տնօրեն
Ջեյմս Դե Ուիթի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (ՄՀԻ/ IRI) տնօրեն Ջեյմս Դե Ուիթի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է ԱԺ պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ազգային ժողովից՝ մանրամասնելով, որ կողմերն անդրադարձել են Ազգային ժողովի աշխատակազմի կարիքներին, ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման առաջնահերթություններին, քննարկել երկկողմ համագործակցության նոր հնարավորությունները եւ ծրագրերի արդյունավետ իրականացման ուղիները:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը ողջույնի խոսքում բարձր է գնահատել ՄՀԻ-ի՝ ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցելուն ուղղված գործունեությունը: Նա արժեւորել է կառույցի կողմից իրականացվող աշխատանքը խորհրդարանական հանձնաժողովների, աշխատակազմի հետ:
ԱԺ փոխխոսնակի գնահատմամբ՝ համատեղ իրականացվող ծրագրերն արդյունավետ են, նպաստում են խորհրդարանի աշխատակազմի կարողությունների եւ հմտությունների զարգացմանը:
Ջեյմս Դե Ուիթն, ընդգծելով նախկին արդյունավետ համագործակցությունը, մանրամասն ներկայացրել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների աշխատակազմերի դասընթացները, փոխանակման ծրագրերը, ԱԺ աշխատակազմի շարունակական վերապատրաստմանն ու աշխատանքային ունակությունների կատարելագործմանն ուղղված ծրագրերը:

Вице-спикер НС Армении принял делегацию во главе с директором Международного республиканского института
Вице-спикер НС Армении принял делегацию во главе с директором Международного
республиканского института
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 27 сентября принял делегацию во главе с директором Международного республиканского института (IRI) Джеймсом де Уитом. Во встрече приняла участие депутат НС А.Джулакян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, стороны затронули потребности аппарата НС, приоритеты развития институционального потенциала, обсудили новые возможности двустороннего сотрудничества и пути эффективной реализации программ.
Приветствуя гостей, вице-спикер НС дал высокую оценку деятельности IRI по поддержке демократических процессов. Он высоко оценил работу, проводимую структурой с комиссиями и аппаратом парламента. По словам Аршакяна, совместно осуществляемые программы эффективны, содействуют развитию потенциала и навыков сотрудников парламента.
Джеймс де Уит, подчеркнув имеющееся плодотворное сотрудничество, подробно представил курсы по обучению персонала постоянных комиссий НС, программы обмена, переподготовки и совершенствования трудовых навыков работников аппарата НС.