Վրաստանի իշխող կուսակցությունում կարծում են, որ Սահակաշվիլին չի կարողանա վերադառնալ հայրենիք
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին, ով հայտարարել է, որ հայրենիք կվերադառնա տեղական իշխանության մարմինների ընտրություններին, իրականում չի կարող դա անել։ Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, կիրակի լրագրողներին հայտնել է «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կառավարող կուսակցության ղեկավար Իրակլի Կոբախիձեն:
«Ես ձեզ երկու խոսքով կասեմ. նա (Սահակաշվիլին) չի համարձակվի վերադառնալ։ Նրա համար դժվար չի լինի դրա պատճառները գտնել։ Նա կարող է մեղադրել ինչ-որ մեկին կամ ինչ-որ բան, սակայն երկու խոսքով ասեմ, որ նա չի համարձակվի դա անել ։ Մենք գիտենք, որ նա դրա համար ոչ հնարավորություններ, ոչ ռեսուրսներ չունի»,- ասել է Կոբախիձեն ։
Սահակաշվիլին սեպտեմբերի 6-ին հայտարարել է, որ պատրաստվում է հայրենիք վերադառնալ իշխանության տեղական մարմինների ընտրություններին, որոնք նշանակված են հոկտեմբերի 2-ին: Նա հավելել է, որ իր երթուղու և ժամանման հստակ ամսաթվի մասին ավելի ուշ կհայտնի հրապարակայնորեն: Նրա հայտարարությունից մի քանի օր անց «Օրենք և արդարություն» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Թամար Չարկվիանին ստեղծել է «Համաժողովրդական շարժում», որի նպատակն է նախկին նախագահի վերադարձը։
Սահակաշվիլին Վրաստանի նախագահն էր 2004 թվականի հունվարից մինչև 2013 թվականի նոյեմբեր։ 2013-ին նա լքել է երկիրը նախագահական լիազորությունների ժամկետը լրանալուց մի քանի օր առաջ։ Դրանից անմիջապես հետո նրա դեմ չորս քրեական գործ է հարուցվել, որոնցից երկուսով արդեն դատավճիռներ են կայացվել։ 2018 թվականի հունվարին Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը հեռակա կարգով Սահակաշվիլիին երեք տարվա ազատազրկման է դատապարտել 2006 թվականին Վրաստանի միացյալ բանկի աշխատակից Սանդրո Գիրգվլիանիի սպանության գործով: 2018 թվականի հունիսի 28-ին դատարանը նրան վեց տարվա ազատազրկման է դատապարտել 2005 թվականին պատգամավոր Վալերի Գելաշվիլիին ծեծելու գործով: Այս պահին Սահակաշվիլին բնակվում է Կիևում և զբաղեցնում է Ուկրաինայի բարեփոխումների խորհրդի գործադիր կոմիտեի նախագահի պաշտոնը:

В правящей партии Грузии считают, что Саакашвили не сможет вернуться на родину
Экс-президент Грузии Михаил Саакашвили, который заявил, что вернется на родину на выборы в местные органы власти, на самом деле не сможет этого сделать. Об этом в воскресенье сообщил журналистам глава правящей партии "Грузинская мечта - Демократическая Грузия" Ираклий Кобахидзе, передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Я скажу вам в двух словах: он [Саакашвили] не посмеет вернуться. Ему несложно будет найти причины для этого. Он может обвинить кого-то или что-то, однако в двух словах я скажу, что он не посмеет этого сделать. Мы знаем, что у него нет для этого ни возможностей, ни ресурсов", - сказал Кобахидзе.
Саакашвили 6 сентября заявил, что собирается вернуться на родину на выборы в местные органы власти, которые назначены на 2 октября. Он добавил, что о своем маршруте и точной дате приезда сообщит позже публично. Через несколько дней после его заявления лидер оппозиционной партии "Закон и справедливость" Тамар Чарквиани создала "Общенародное движение", целью которого является возвращение экс-президента.
Саакашвили был президентом Грузии с января 2004 года по ноябрь 2013 года. В 2013 году он покинул страну за несколько дней до истечения срока президентских полномочий. Сразу после этого против него было возбуждено четыре уголовных дела, по двум из которых уже вынесены приговоры. В январе 2018 года Тбилисский городской суд заочно приговорил Саакашвили к трем годам лишения свободы по делу об убийстве в 2006 году сотрудника Объединенного банка Грузии Сандро Гиргвлиани. 28 июня 2018 года суд приговорил его к шести годам лишения свободы по делу об избиении в 2005 году депутата Валерия Гелашвили. В настоящий момент Саакашвили проживает в Киеве и занимает должность председателя Исполнительного комитета совета реформ Украины.