ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ելույթում վարչապետը կարևորեց տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը որպես խաղաղ զարգացման նախապայման
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ելույթում վարչապետը կարևորեց տարածաշրջանային
կոմունիկացիաների բացումը որպես խաղաղ զարգացման նախապայման
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի իր ելույթում կարևորեց տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը և ընդգծել, որ դրա արդյունքում տարածաշրջանի երկրները փոխկապակցված կլինեն տրանսպորտային զարկերակներով:
«Այս իմաստով չափազանց կարեւոր եմ համարում Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը, ինչի մասին ասված է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եւ 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում
Այս կարևորագույն խնդրի լուծման արդյունքում տարածաշրջանի երկրները փոխկապակցված կլինեն տրանսպորտային զարկերակներով: Հնարավորություն կստեղծվի տնտեսական կապերի ձևավորման համար, ինչը խաղաղ զարգացման կարեւոր նախապայմաններից է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ իր ելույթում նշեց Փաշինյանը:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ ճանապարհների վերաբացման թեման ուսումնասիրելիս, պարզել են, որ տարբերակներ կան, որոնք տարածաշրջանային մեկուսացման եւ թշնամության մթնոլորտի արձանագրման նպատակ ունեն, բայց կան նաեւ այնպիսի տարբերակներ, որոնք ընդգծում են տարածաշրջանային փոխկապակցվածությունը եւ թշնամության մթնոլորտի քայլ առ քայլ հաղթահարման միջոց կարող են դառնալ:
«Մենք հենց այս վերջին տարբերակի կողմնակից ենք», -ընդգծեց Փաշինյանը:
Վարչապետի կարծիքով՝ եթե բացվի նաեւ Թուրքիան Հայաստանին կապող երկաթուղին, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման շատ ավելի մեծ մասշտաբներ կունենա:

В своем выступлении в ООН премьер подчеркнул важность открытия региональных коммуникаций
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в своей речи на общих прениях 76-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций коснулся вопроса открытия региональных коммуникаций и подчеркнул, что в результате страны региона будут связаны между собой транспортными артериями.
«В этом смысле считаю чрезвычайно важным открытие региональных коммуникаций, о чем говорится в 9-м пункте трехстороннего заявления, подписанного президентом Российской Федерации, президентом Азербайджана и премьер-министром Армении от 9 ноября 2020 года, и в заявлении от 11 января 2021 года.
Результатом решения этой важнейшей задачи станет то, что страны региона будут связаны между собой транспортными артериями. Будет создана возможность для установления экономических связей, что является одной из важных предпосылок для мирного развития», - как сообщает Арменпресс, отметил Пашинян.
По его словам, исследуя тему открытия дорог, обнаружили, что есть варианты, которые нацелены на достижение региональной изоляции и враждебности, но есть также варианты, которые подчеркивают региональную взаимосвязанность и могут помочь шаг за шагом преодолеть проблему враждебности.
«Мы сторонники последнего варианта», - подчеркнул Пашинян.
По его словам, если откроется также железная дорога, соединяющая Турцию с Арменией, тема открытия региональных коммуникаций будет иметь более широкий размах.