ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ելույթում վարչապետը կարևորեց տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը որպես խաղաղ զարգացման նախապայման
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ելույթում վարչապետը կարևորեց տարածաշրջանային
կոմունիկացիաների բացումը որպես խաղաղ զարգացման նախապայման
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի իր ելույթում կարևորեց տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը և ընդգծել, որ դրա արդյունքում տարածաշրջանի երկրները փոխկապակցված կլինեն տրանսպորտային զարկերակներով:
«Այս իմաստով չափազանց կարեւոր եմ համարում Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը, ինչի մասին ասված է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եւ 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում
Այս կարևորագույն խնդրի լուծման արդյունքում տարածաշրջանի երկրները փոխկապակցված կլինեն տրանսպորտային զարկերակներով: Հնարավորություն կստեղծվի տնտեսական կապերի ձևավորման համար, ինչը խաղաղ զարգացման կարեւոր նախապայմաններից է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ իր ելույթում նշեց Փաշինյանը:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ ճանապարհների վերաբացման թեման ուսումնասիրելիս, պարզել են, որ տարբերակներ կան, որոնք տարածաշրջանային մեկուսացման եւ թշնամության մթնոլորտի արձանագրման նպատակ ունեն, բայց կան նաեւ այնպիսի տարբերակներ, որոնք ընդգծում են տարածաշրջանային փոխկապակցվածությունը եւ թշնամության մթնոլորտի քայլ առ քայլ հաղթահարման միջոց կարող են դառնալ:
«Մենք հենց այս վերջին տարբերակի կողմնակից ենք», -ընդգծեց Փաշինյանը:
Վարչապետի կարծիքով՝ եթե բացվի նաեւ Թուրքիան Հայաստանին կապող երկաթուղին, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման շատ ավելի մեծ մասշտաբներ կունենա:

Pashinyan highlights opening of infrastructures as precondition for peaceful development
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan highlighted the opening of regional infrastructures in his UN General Assembly speech, emphasizing that as a result of that the regional countries will be interconnected by transport arteries.
‘’ In this sense, I consider the opening of regional communications extremely important, which is stated in the 9th point of the trilateral declaration signed by the President of the Russian Federation, the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia of November 9, 2020 and January 11, 2021.
The interconnected transport arteries of the region will be an outcome of resolving this issue. Opportunity will be created for establishing economic ties, which is one of the important prerequisites for peaceful development.
While examining the topic of reopening transport links, we discovered that there are options that aim at sustaining regional isolation and hostility, but there are also options that emphasize regional interconnectedness and can be a step-by-step solution of the problem of hostility. We are an advocate for the latter option’’, Nikol Pashinyan said, adding that if the railway connecting Armenia to Turkey is opened too, then the topic of opening regional communications will cover broader scope.