ՀՀ ԱԳ նախարարը ՄԱԿ-ի նախարարական հանդիպմանը կոչ է արել ուժեղացնել ճնշումը Բաքվի վրա՝ ԼՂ ժողովրդի իրավունքներն ապահովելու համար
ՀՀ ԱԳ նախարարը ՄԱԿ-ի նախարարական հանդիպմանը կոչ է արել ուժեղացնել ճնշումը
Բաքվի վրա՝ ԼՂ ժողովրդի իրավունքներն ապահովելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակներում տեղի է ունեցել «Դաշինք հանուն բազմակողմանիության» հարթակի նախարարական հանդիպումը, որին մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ելույթում բարձր գնահատելով «Դաշինք հանուն բազմակողմանիության» հարթակի նախարարական հանդիպման անցկացումը և մասնակցության հնարավորությունը՝ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը վերահաստատում է իր ամուր հանձնառությունը բազմակողմանիությանը, որն առավել էական է այսօր՝ ամբողջ աշխարհում աճող աղետների պայմաններում:
«COVID-19 համավարակը շարունակում է խոչընդոտել գլոբալ մարտահրավերներին լուծումներ գտնելու և մինչև 2030թ․ կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու մեր համատեղ ջանքերը:
Մենք համոզված ենք, որ միջազգային հանրությունն ունի համավարակի դեմ պայքարի և վերջինիս տարածումն ամբողջ աշխարհում զսպելու գործիքակազմը` ապահովելով պատվաստանյութերի գլոբալ հասանելիությունը և իրականացնելով պատվաստումների արշավներ: Հայաստանը խորապես համոզված է, որ պատվաստանյութերի հասանելիությունը պետք է լինի անաչառ և արդար, քանի որ դրանք իսկապես գլոբալ հանրային բարիք են, և միայն պատվաստումների միջոցով մենք կկարողանանք հաղթահարել դեռևս մոլեգնող այս համավարակը»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նա հավելել է, որ COVID-19 համավարակը ծանր ազդեցություն է ունեցել յուրաքանչյուր պետության վրա՝ խոչընդոտելով տնտեսական առաջընթացը և խաթարելով անվտանգության միջավայրը ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ՝ աշխարհում:
«Գլոբալ համավարակի պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի և նրա ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմը հանգեցրեց հումանիտար աղետի: Նույնիսկ այսօր Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակել մարդասիրական առաքելությունների մուտքն Արցախ՝ խաղաղ բնակիչներին զրկելով մարդասիրական օգնություն ստանալու հնարավորությունից»,- շեշտել է Միրզոյանը՝ հավելելով. «Քանի որ Դաշինքի հիմնական նպատակներից մեկն է «պաշտպանել, պահպանել և զարգացնել միջազգային իրավունքը, ներառյալ՝ միջազգային հումանիտար և մարդու իրավունքները», մենք կոչ ենք անում բոլոր անդամներին ոչ միայն ուժեղացնել ճնշումն Ադրբեջանի վրա՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքները և հայ ռազմագերիների վերադարձն ապահովելու համար, այլև աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը տևական քաղաքական լուծում գտնելու գործում»:

Armenian FM urges to add pressure on Baku to ensure NK people's rights at UN Ministerial meeting
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Within the framework of the 76th session of the UN General Assembly, the Ministerial meeting of the "Alliance for Multilateralism" platform took place, where the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan made a speech.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, highly appreciating the opportunity of holding a Ministerial meeting on the Alliance for Multilateralism platform and the opportunity to participate, Mirzoyan noted that Armenia reaffirms its strong commitment to multilateralism, which gains further importance today in the face of growing disasters around the world.
Speaking about Covid-19 pandemic, Mirzoyan noted that it has had a severe impact on every state, hindering economic progress and disrupting the security environment both in the region and in the world.
“In the light of the global pandemic, the war unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh and its people led to a humanitarian catastrophe. Even today, Azerbaijan continues to block the entry of humanitarian missions to Artsakh, depriving civilians of access to humanitarian aid“, Mirzoyan said, adding that since one of the main goals of the Alliance is protect, preserve and develop the international law, including the international humanitarian law, ‘’We call on all the members not only to strengthen pressure against Azerbaijan for ensuring the rights of the people of Nagorno Karabakh and returning the Armenian POWs, but to also support the efforts of the OSCE Minsk Group for finding a lasting political solution to Nagorno Karabakh conflict.