Կահիրեի աշտարակը լուսավորվել է ՀՀ դրոշի գույներով՝ ի պատիվ Հայաստանի անկախության 30-ամյակի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եգիպտոսի մայրաքաղաք Կահիրեում՝ Գեզիրի աշտարակը լուսավորվել է Հայաստանի դրոշով՝ ի նշանավորումն Խորհրդային Միությունից Հանրապետության անկախության 30-ամյակի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կահիրեում ՀՀ դեսպանության հետ համագործակցությամբ կազմակերպված միջոցառմանը աշտարակը լուսավորվել է կարմիր, կապույտ և ծիրանագույն գույներով։
Եգիպտոսի հայ համայնքի ներկայացուցիչները Նեղոս գետի վրայով նավարկել են ու ավելի մոտիկից դիտել և լուսանկարել աշտարակի եռագույն դրոշը։
Սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ անկախության տոնի կապակցությամբ Թբիլիսիի հեռուստաաշտարակը նույնպես լուսավորվել էր եռագույնով։
Հայաստանի երրորդ Հանրապետությունը սեպտեմբերի 21-ին նշեց անկախության 30-րդ տարեդարձը: 30 տարի առաջ հայ ժողովուրդը հանրաքվեի միջոցով իր վճռական «այո»-ն ասաց Հայաստանի անկախությանը: Հայաստանի չափահաս բնակչության 95% մասնակցության պարագայում ընտրողների 99.5%-ը «Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի ժողովրդավարական անկախ պետություն` ԽՍՀՄ կազմից դուրս» հարցին դրական պատասխան տվեց: Երկու օր անց` սեպտեմբերի 23-ին երկրի Գերագույն խորհուրդը Հայաստանը հռչակեց անկախ, ինքնիշխան հանրապետություն:

Башня в Каире в честь 30-летия Независимости Армении осветилась цветами армянского флага
В Каире, столице Египта, башня Гезири в ознаменование 30-летия Независимости республики осветилась цветами армянского флага.
Как сообщает «Арменпресс», во время мероприятия, организованного посольством РА в Каире, башня была освещена красном, синим и абрикосовым цветами.
21 сентября, по случаю Дня Независимости Республики Армения, тбилисская телебашня также была освещена цветами армянского триколора.
21 сентября Третья Республика Армения отметила 30-летие своей Независимости. 30 лет назад армянский народ на референдуме Независимости Армении сказал свое решительное «да». При 95% -ном участии взрослого населения Армении 99,5% избирателей дали положительный ответ на вопрос «Согласны ли Вы, чтобы Республика Армения стала демократическим независимым государством за пределами СССР?» Двумя днями позже, 23 сентября, Верховный Совет страны объявил Армению независимой суверенной республикой.